1. Haberler
  2. Gündem
  3. Ankara İtfaiyesi’nden Kurban Bayramı Tatili İçin Önemli Uyarılar

Ankara İtfaiyesi’nden Kurban Bayramı Tatili İçin Önemli Uyarılar

featured
service

Ankara İtfaiyesi, 9 günlük Kurban Bayramı tatili süresince vatandaşları olası yangınlar ve boğulma tehlikelerine karşı uyardı. İtfaiye Daire Başkanı Levent Çeri, 48 itfaiye istasyonu ve 340 vardiya personeli ile kesintisiz hizmet vereceklerini belirterek ek tedbirler aldıklarını açıkladı.

Yangın ve Boğulma Risklerine Karşı Dikkatli Olun

Kurban Bayramı’nda özellikle piknik ve mesire alanlarında mangal yakacak vatandaşları yangın riskine karşı uyaran Çeri, hava sıcaklıklarının arttığı bu günlerde piknik ateşlerinin sadece izin verilen güvenli rekreasyon alanlarında yakılması gerektiğini vurguladı. Piknik sonrasında ateşin tamamen söndürüldüğünden emin olunması gerektiğini belirten Çeri, kırsal bölgelerde, göl, gölet ve baraj kenarlarında ateş yakılmaması gerektiğinin altını çizdi.

Araçlarda Tehlikeli Maddeler Bulundurmayın

Çeri, yanıcı ve itici gazlar içeren çakmak, parfüm ve araç içi deodorantlarının yüksek sıcaklıklarda patlayabileceğine dikkat çekerek, bu tür maddelerin araçlarda bulundurulmaması gerektiğini belirtti. Ayrıca, plastik veya cam su şişelerinin mercek görevi görerek araç döşemelerini yakabileceği uyarısında bulunan Çeri, su şişelerinin gölgede ve kapı ceplerinde tutulmasının güvenlik açısından önemli olduğunu söyledi. Çeri, kısa süreli alışverişler sırasında bile çocukların araç içinde bırakılmaması gerektiğini hatırlattı.

Ankara İtfaiyesi’nden Kurban Bayramı Tatili İçin Önemli Uyarılar