fbpx
SİZ DE YAZIN...

 • DOLAR
  8,5607
  %1,08
 • EURO
  10,3692
  %0,99
 • ALTIN
  513,11
  %0,98
 • BIST
  1.440
  %-0,97
Ankara İtfaiyesi’nden Kış Uyarıları

Ankara İtfaiyesi’nden Kış Uyarıları

Ankara Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanlığı, havaların soğumasıyla, evlerde ve işyerlerinde elektrikli ısıtıcıların doğru kullanılması ve baca temizliklerinin yapılması konusunda vatandaşları uyardı.

İtfaiye Daire Başkanı Celil Sipahi, elektrikli ısıtıcılara bağlı olarak geçtiğimiz kış Aralık, Ocak ve Şubat aylarında Ankara genelinde 329 yangın meydana geldiğini ve ciddi maddi kayıplara neden olduğunu belirterek, aynı sıkıntıların yaşanmaması için vatandaşların tedbirli olması gerektiğini bildirdi. Sipahi, “Havaların soğumasıyla birlikte, evlerde ve işyerlerinde elektrikli ısıtıcılar yoğun olarak kullanılmaya başlandı. Bu nedenle, can ve mal güvenliği bakımından, ısıtıcıları açık bırakarak işyerlerini terk etmemek, yaşam alanlarında da gece açık bırakarak uyumamak gerekir. Yangınla mücadelenin en etkin yolu, gerekli tedbirleri almaktan geçmektedir. Basit tedbirler, büyük kayıpları önleyecektir” dedi.  

 “BACA TEMİZLİĞİNİ YAPTIRMADIYSANIZ, ACELE EDİN”

Geçtiğimiz kış aynı aylarda 141 baca yangını meydana geldiğini de bildiren Sipahi, baca temizliklerinin yapılmasının, hayati öneme sahip olduğunu vurgulayarak,  şöyle devam etti:

“Baca yangınlarının önüne geçmek için de özellikle işletmelerde bacaların 3-6 ayda bir kez, daire ve apartmanlarda ise en az yılda bir kere temizletilmesi gerekir. Kış aylarında görülen karbonmonoksit zehirlenmeleri ve yangınların önemli bölümü, bacaların tıkanması sonucu meydana geliyor. Bu nedenle baca temizliğinin kesinlikle ihmal edilmemesi gerek. Yaz aylarında bacalarını temizletmemiş olan vatandaşlarımız,  bir an önce Baca Servisimize başvurup, bacalarını temizletsinler. Vatandaşların kendi yöntemleriyle bacaya bir şey dökerek, yakarak, içeriye bir ağırlık uzatarak bacayı açmaya çalışmaları de çok yanlış bir yöntemdir. “

Sipahi, Ankara İtfaiyesi’nin, kesintisiz 24 saat halkın hizmetinde olduğunu, ancak üzücü olayların önüne geçmek için bu basit tedbirlerin alınmasının da büyük önem taşıdığını ifade etti.

İTFAİYE BACA SERVİSİ, ANKARALILARA HİZMET VERİYOR

Ankara İtfaiye Dairesi Başkanlığı bünyesinde hizmet veren “İtfaiye Baca Servisi”, Büyükşehir Belediye Meclisi tarafından belirlenen ücret karşılığında, Ankaralılara hizmet veriyor.

Bacaların temizlenmesi için İtfaiye Daire Başkanlığı’na gelerek randevu alınması gerektiğini belirten yetkililer, vatandaşların, 341 41 60/ 1144 ve 1145 numaralı telefondan da ayrıntılı bilgi alabileceklerini kaydettiler.

Baca temizliği için Turgut Özal Bulvarı No: 9 Ata Sanayi bitişiği / Akköprü adresindeki Ankara Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı’na başvurulması ve ücretin yatırılması gerekiyor. Vezneler, 08.00 -15.30 saatleri arasında hizmet veriyor.

Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi tarafından baca temizliği için tespit edilen ücretler şöyle:

Soba Kombi Bacası   35,00 TL + KDV  41,30 TL
Kazan Bacası Tekli   70,00 TL + KDV 82,60 TL
Kazan Bacası  Çiftli   150,00  TL + KDV  177,00 TL
Sanayi Bacası & Özel  190,00 TL + KDV 224,20 TL
Şömine Bacası  70,00  TL + KDV 82,60 TL
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
Yusuf Güney Pursaklar’ı Salladı

Yusuf Güney Pursaklar’ı Salladı

Mayıs 25, 2019, Yusuf Güney Pursaklar’ı Salladı için yorumlar kapalı
Akyurt Belediyesi’nde Hafta Sonu Mesaisi

Akyurt Belediyesi’nde Hafta Sonu Mesaisi

Mayıs 25, 2019, Akyurt Belediyesi’nde Hafta Sonu Mesaisi için yorumlar kapalı
YENİMEK kursiyerlerinden yılsonu sergisi

YENİMEK kursiyerlerinden yılsonu sergisi

Mayıs 25, 2019, YENİMEK kursiyerlerinden yılsonu sergisi için yorumlar kapalı
Büyükşehir’de Çakar Araçlara Son

Büyükşehir’de Çakar Araçlara Son

Mayıs 25, 2019, Büyükşehir’de Çakar Araçlara Son için yorumlar kapalı
Keçiören’den Elazığ’a Gönül Köprüsü

Keçiören’den Elazığ’a Gönül Köprüsü

Mayıs 25, 2019, Keçiören’den Elazığ’a Gönül Köprüsü için yorumlar kapalı