1. Haberler
  2. ANKARA
  3. Ankara Büyükşehir Belediyesi’nden İpek Böceği Yetiştiricilerine Destek

Ankara Büyükşehir Belediyesi’nden İpek Böceği Yetiştiricilerine Destek

featured
service

Ankara Büyükşehir Belediyesi, kırsal kalkınma desteklerine hız kesmeden devam ediyor. Nallıhan’ın Ericek Mahallesi’nde ipek böceği yetiştiriciliği yapan üreticilere, dut ağaçlarını sulayabilmeleri amacıyla yüzde yüz hibe ile sulama borusu desteği sağladı.

Ankara Büyükşehir Belediyesi’nden İpek Böceği Yetiştiricilerine Destek 1

2 Bin 500 Metre Boru Döşendi

Susuz kalan dut ağaçlarının sulanabilmesi için drenaj çalışması kapsamında kaynaktan mahalle merkezine kadar 2 bin 500 metre uzunluğunda kapalı sistemle boru döşendi. Borularla taşınan su, 420 tonluk depoda toplanacak. Depolanan su, ipek böceklerinin beslenmesi için dut ağaçlarının kolaylıkla sulanmasını sağlayacak ve böylece ipek böceği yetiştiriciliği maksimum seviyeye çıkarılarak verim artırılacak.

Yetiştiricilerin Yüzü Gülüyor

Ericek Mahallesi’nde drenaj çalışması yapılarak Araplar Deresi’nden taşınan su, depoda toplanacak ve ipek böceği yetiştiriciliğinde besin olarak kullanılan dut ağaçları suya kavuşturulacak. Proje, sektörden maksimum verim alınabilmesi ve özellikle kadın girişimcilerin desteklenmesi amacıyla gerçekleştirildi. Yüzde yüz hibe desteği ile döşenen su boruları, kadın yetiştiricilerin yüzünü güldürdü.

Yetiştiricilerden Büyükşehir Belediyesi’ne Teşekkür

İpek böceği yetiştiriciliği yapan üreticiler, memnuniyetlerini şu sözlerle dile getirdi:

Nallıhan Ericek Mahalle Muhtarı Enver Deliktaş: “Köyümüz yıllardır bu sektörle uğraşıyor. Zor şartlara yapıyoruz çünkü dut ağaçlarımız az ve sulama yapamıyoruz. Ankara Büyükşehir Belediyesi sulama borusu döşeyerek suyu buraya kadar getirdi. Depoda yakında dolarsa biz de rahata kavuşacağız. Verimimizin artması için dut ağaçlarının daha fazla yeşermesi lazım. Önceden mecburen komşu köyden dut yaprağı getiriyorduk artık onlara bağımlı kalmayacağız. Biz bu hizmeti unutamayız. 420 tonluk depomuz faaliyete geçecek ve bu sayede dut ağaçlarımız yeşerecek ve üretimiz artacak.”

Gülerman Eserkan: “Kooperatiften aldığımız ipek böceklerini köyümüzde üretiyoruz. Tek gelir kaynağımız bu. Böcekleri besleyebilmek için ağaçların sulanması lazım. Susuz kalınca sebzelerimizi de sulayamıyoruz, dut ağaçlarını da sulayamıyoruz. Buradan kazandığımız parayla umreye gitmeye niyetim var.”

Emine Akın: “Böcekleri küçükken getiriyoruz, selelerde bakıyoruz. Mayıs ayında alıyoruz böcekleri, haziran ayında kozaya giriyor. Suyun gelmesi memnun etti bizi çünkü dut ağaçlarımız kuruyor. Artık ağaçlarımız kurumayacak, sebzelerimizi sulayabileceğiz. Allah razı olsun.”

Durmuş Akın: “Çocukluğumdan beri ipek böceği yetiştiriciliği yapıyorum. Bize tohumları Koza Birliği getiriyor, biz tohumları yetiştiriyoruz tekrar Koza Birliği’ne veriyoruz. Biz dut yapraklarını başka köyden getirerek devam ettirmek zorunda kalıyoruz. Büyükşehir Belediyesi 2,5 metre boru verdi, suyu köye getirdi. Bu depo dolunca biz dutlarımızı tarlaya dikeceğiz ve çoğaltacağız. Su sıkıntısı çektiğimiz için verim günden güne düşüyor. Bize plastik kasalar verdi büyütmek için, yaprak kesmek için makineler verdi, Allah razı olsun çok memnunuz. Bu su geldikten sonra tarlalarımızı damlamayla sulayacağız. Çok memnunuz bu hizmetten, teşekkür ediyoruz.”

Ankara Büyükşehir Belediyesi’nden İpek Böceği Yetiştiricilerine Destek