1. Haberler
  2. ANKARA
  3. Ankara Büyükşehir Belediyesi, Kurban Bayramı Öncesinde İbadethaneler ve Yaşlıların Evlerini Temizliyor

Ankara Büyükşehir Belediyesi, Kurban Bayramı Öncesinde İbadethaneler ve Yaşlıların Evlerini Temizliyor

featured
service

Ankara Büyükşehir Belediyesi, Ankaralıların rahat, huzurlu ve kaliteli bir yaşam sürdürebilmesi için çalışmalarını aralıksız sürdürüyor. Yaklaşan Kurban Bayramı öncesinde ibadethaneler ve 60 yaş üzeri ihtiyaç sahibi ailelerin evleri, belediye ekipleri tarafından köşe bucak temizlendi.

Ankara Büyükşehir Belediyesi, sosyal belediyecilik anlayışı kapsamında çocuk, genç, kadın ve engellilerin yanı sıra yaşlı vatandaşlara yönelik projeleri hayata geçirmeye devam ediyor. Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı, evde gündüz bakım hizmeti ile yaşlı ve engelli vatandaşların hayatını kolaylaştırıyor.

Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı ekipleri, Kurban Bayramı öncesinde çalışmalarını artırarak, başkentte bulunan ibadethaneleri ve talepte bulunan 60 yaş üzeri ihtiyaç sahibi ailelerin evlerini titizlikle temizledi. Ekipler, yerleri silip süpürdü, cam, kapı ve halıları temizledi, mutfak, banyo, tuvalet ve balkon temizliğini de gerçekleştirdi. Ayrıca, ihtiyaca göre kapı kolları, musluk ve elektrik tamiri, ampul değişimi ve mobilya onarımı gibi tadilat destekleri de sunuldu.

Yaşlıların Yaşam Kalitesini Yükseltmek İçin Çalışmalar Sürüyor

Sosyal Hizmetler Dairesi Yaşlı Hizmetleri ve Şefkat Evleri Şube Müdürü Esin Mızrak, yaşlıların yaşam kalitesini yükseltmek için çalışmalarını sürdüreceklerini belirterek “Günlük 25 yaşlımızın ev temizliğine gitmekteyiz. Ev temizliği kriterlerimiz; Sosyal Hizmet uzmanlarımızın evde yerinde incelemesiyle ihtiyaç analizi yaparak oluşmaktadır. 60 yaş üstü ve ihtiyaç sahibi olması kriterimizdir. Bu hizmetimize ek olarak cami, mescit ve cemevi temizliklerimiz de devam etmektedir” dedi.

İbadethanelere Titizlikle Hizmet

Cami, cemevi, mescit ve Kur’an Kurslarına verilen temizlik hizmetinde halı süpürme, cam silme ve toz alma işlemleri gerçekleştiriliyor. Kayıtlı olan 3 bin 509 ibadethaneye, randevu talep edilmesi durumunda yaklaşık 1 aylık periyotlarla hizmet veriliyor. Günlük 10-15 arası olmak üzere haftalık ortalama 90 ibadethaneye temizlik hizmeti sağlanıyor.

Temizlik Hizmeti Talebi ve İstatistikler

İhtiyaç sahibi 60 yaş üzeri vatandaşların Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığına talepte bulunmasının ardından sosyal hizmet uzmanları hane ziyareti yaparak ihtiyaç tespiti ve üyelik işlemlerini gerçekleştiriyor. Merkeze kayıtlı 42 bin 462 üyeden 18 bin 930 kişiye temizlik hizmeti verilirken, günlük olarak 25 yaşlının evine gidiliyor. Temizlik işlemleri 3 aylık periyotlarda gerçekleştiriliyor.

Ankara Büyükşehir Belediyesi, Kurban Bayramı Öncesinde İbadethaneler ve Yaşlıların Evlerini Temizliyor