1. Haberler
  2. ANKARA
  3. Ankara Büyükşehir Belediyesi Kurban Bayramı Hazırlıklarını Tamamladı

Ankara Büyükşehir Belediyesi Kurban Bayramı Hazırlıklarını Tamamladı

featured
service

Ankara Büyükşehir Belediyesi, Başkentlilerin sorunsuz bir Kurban Bayramı tatili geçirebilmeleri için tüm hazırlıklarını tamamladı. 9 gün sürecek bayram tatili boyunca Başkent 153, Ankara İtfaiyesi, Ankara Zabıtası ve ASKİ, 7/24 hizmet vermeye devam edecek. Ayrıca, EGO Genel Müdürlüğü’ne ait toplu taşıma araçları bayram süresince ücretsiz hizmet sunacak.

Toplu Taşıma Ücretsiz Olacak

Kurban Bayramı süresince vatandaşların ulaşımlarını kolaylaştırmak amacıyla EGO Genel Müdürlüğü bünyesinde hizmet veren otobüs, metro, Ankaray ve teleferik 16 Haziran 2024 Pazar günü saat 06.00’dan bayramın son günü olan 19 Haziran 2024 Çarşamba günü saat 24.00’e kadar ücretsiz olacak. Güncellenen hareket saatleri ve güzergâhlara EGO CEP’TE mobil uygulaması ve www.ego.gov.tr internet sitesinden ulaşılabilecek.

7/24 Hizmet

Başkentlilerle Ankara Büyükşehir Belediyesi arasında iletişim görevi üstlenen Başkent 153, bayramda da vatandaşların taleplerini en kısa sürede çözüme ulaştırmak için 7/24 çalışacak. 48 itfaiye istasyonu ve 340 personel ile Ankara İtfaiyesi, olası yangın ve boğulma vakalarına karşı hazır olacak. Vatandaşlar, 112 Acil Çağrı Merkezi üzerinden itfaiyeye ihbarda bulunabilecek.

Sokak Hayvanlarına Özel Hizmet

Sağlık İşleri Daire Başkanlığı ekipleri, bayram boyunca sokak hayvanlarına yönelik hizmet vermeye devam edecek. Karataş Geçici Hayvan Bakımevi ve Rehabilitasyon Merkezi 7/24, bakım evleri ise 08.00-20.00 saatleri arasında açık olacak. Ayrıca, ücretsiz hasta nakil araçları da bayram süresince kesintisiz hizmet verecek.

Zabıta Denetimleri Artırdı

Ankara Zabıtası, bayram boyunca denetimlerini sürdürecek. Kafe, restoran, lokanta, pastane, fırın ve marketlere yönelik denetimlerini sıklaştıran zabıta ekipleri, mezarlık, park ve meydanlarda seyyar satıcı ve dilencilere karşı da kontroller yapacak. Ayrıca, Ankara Şehirlerarası Terminal İşletmesi’nde (AŞTİ) güvenlik önlemleri artırılacak.

Mezarlıklar Ziyarete Hazır

Ankara Büyükşehir Belediyesi, kent merkezindeki ve 1200 köy mezarlığındaki temizlik, bakım ve onarım çalışmalarını tamamladı. Karşıyaka, Cebeci, Gölbaşı, Bağlum, Ortaköy ve Cimşit Mezarlıkları bayram ziyareti için hazır hale getirildi. EGO Genel Müdürlüğü, arife gününden itibaren bayram boyunca mezarlıklara ring seferleri düzenleyecek.

Ankara Büyükşehir Belediyesi Kurban Bayramı Hazırlıklarını Tamamladı 1

Cami ve Mescitler Temizlendi

Büyükşehir Belediyesi, bayram öncesinde kent genelindeki tüm cami ve mescitlerde kapsamlı temizlik çalışmaları gerçekleştirdi. Halıların süpürülmesi, mihrapların temizlenmesi gibi detaylı temizlik işlemleri yapılarak camiler bayram namazına hazır hale getirildi.

AŞTİ’de Vardiyalı Çalışma

AŞTİ’de bayram süresince 250 güvenlik görevlisi, 50 temizlik görevlisi ve 20 otomasyon ekibi olmak üzere toplam 320 BUGSAŞ görevlisi 7/24 vardiyalı olarak çalışacak.

ASKİ Teyakkuzda

ASKİ Genel Müdürlüğü, Kurban Bayramı boyunca 1500 personel ve 800 araç ile olası su ve altyapı sorunlarına karşı 7/24 hizmet vermeye devam edecek.

Başkentlilerin huzurlu ve güvenli bir bayram tatili geçirebilmeleri için tüm birimleriyle seferber olan Ankara Büyükşehir Belediyesi, bayram boyunca hizmetlerini kesintisiz sürdürecek.

Ankara Büyükşehir Belediyesi Kurban Bayramı Hazırlıklarını Tamamladı