fbpx
SİZ DE YAZIN...

 • DOLAR
  8,0816
  %-0,30
 • EURO
  9,6914
  %-0,06
 • ALTIN
  451,53
  %-0,72
 • BIST
  1.409
  %2,24
Ankara armudu Akyurt’un sembolü olacak

Ankara armudu Akyurt’un sembolü olacak

Avrupa Birliği tarafından da onaylanan 2018-1-TR01-KA202-058231 numaralı Kırsal Alanların Gelişiminde Yerel ve Doğal Ürünler Yetiştirmenin Önemi: Rol Model Ankara Armudu projesiyle Ankara Armudu, geçmişte oldukça yüksek miktarlarda yetişen Akyurt’a geri dönecek.

Ankara Armudu özellikle Orta Anadolu’da yetişen bir tür olmasının yanında, ahlat ağacına yapılan armut aşısıyla da verimli hale geliyor. Akyurt’un kırsal bölgelerinde bol miktarda bulunan ahlat ağaçları Ankara Armudu’nu yeniden canlandırmada kilit rol oynayacak.

GÜZELHİSARDA 35 DÖNÜMLÜK ARAZİ 

Projenin başlangıcında çiftçi ve vatandaşlara Akyurt Halk Eğitim Merkezi ile birlikte genel ağaç budama ve aşılama eğitimi verildiğini belirten Akyurt Belediye Başkanı Hilal Ayık “Geçmişte Akyurt ve çevresi Ankara Armudu bakımından zengin bir bölgeydi. Bugün bu türün yetiştiği tüm bölgelerden daha fazla üretimin geçmişte bölgemizde yapıldığını biliyoruz. Amacımız, eskiden olduğu gibi yeniden yüksek rekolte ile üretim yapılarak, Ankara Armudu’nu ait olduğu topraklarda canlandırmak, bakımlı ağaçlar yetiştirerek sağlıklı bir üretim yapmaktır. Bunun için de üretim yapılacak arazimiz hazır. Güzelhisar mahallemizde yer alan 35 dönümlük arazimize 1000 adet ahlat fidanı dikeceğiz” dedi.

HER YIL BİN ADET AĞAÇ DİKİLECEK

Akyurt’taki Ankara Armudu popülasyonunu artırmayı hedeflediklerini söyleyen Ayık, pekmez ve pestil gibi yan ürünlerinde üretileceğini kaydetti. Ayık şöyle konuştu: “Bir yılın sonunda ahlat fidanları armut aşılamaya uygun hale gelecek. Bölgemizden temin edilen sağlıklı Ankara Armudu kalemleri ile aşılanacak, böylece örnek uygulama bahçemiz oluşturulacak. Bu bahçede her yıl Akyurtlulara uygulama eğitimi verilecek, diğer taraftan da armut meyvesinden pekmez, pestil gibi yan ürün denemeleri yapılacak. Böylece Ankara Armudu’nun önündeki en büyük engel olan pazarlama konusu, üretilen yan ürünlerle aşılmış olacak. Diğer bir amacımız da ilçemizin dağlarında kendiliğinden köklenmiş ahlat ağaçlarını Ankara Armudu’na dönüştürmektir. Bu kapsamda her yıl Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü ile ortaklaşa yapacağımız eğitimlerle Akyurt’un dağlarında kendiliğinden yetişmiş ahlat ağaçlarına Ankara Armudu aşılamaları yaparak hem eğitim verecek hem de Akyurt’taki Ankara Armudu popülasyonunu artırmış olacağız. Bu kapsamda her yıl 1000 ağacı aşılayacağız.”

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
Yusuf Güney Pursaklar’ı Salladı

Yusuf Güney Pursaklar’ı Salladı

Mayıs 25, 2019, Yusuf Güney Pursaklar’ı Salladı için yorumlar kapalı
Akyurt Belediyesi’nde Hafta Sonu Mesaisi

Akyurt Belediyesi’nde Hafta Sonu Mesaisi

Mayıs 25, 2019, Akyurt Belediyesi’nde Hafta Sonu Mesaisi için yorumlar kapalı
YENİMEK kursiyerlerinden yılsonu sergisi

YENİMEK kursiyerlerinden yılsonu sergisi

Mayıs 25, 2019, YENİMEK kursiyerlerinden yılsonu sergisi için yorumlar kapalı
Büyükşehir’de Çakar Araçlara Son

Büyükşehir’de Çakar Araçlara Son

Mayıs 25, 2019, Büyükşehir’de Çakar Araçlara Son için yorumlar kapalı
Keçiören’den Elazığ’a Gönül Köprüsü

Keçiören’den Elazığ’a Gönül Köprüsü

Mayıs 25, 2019, Keçiören’den Elazığ’a Gönül Köprüsü için yorumlar kapalı