fbpx
SİZ DE YAZIN...

 • DOLAR
  8,4705
  %-0,37
 • EURO
  10,2921
  %0,22
 • ALTIN
  502,04
  %0,55
 • BIST
  1.441
  %-0,25
Akyurt’taki mescid ve medrese inşaatı meclis gündeminde

Akyurt’taki mescid ve medrese inşaatı meclis gündeminde

CHP Ankara Milletvekili Murat Emir, Erdemli İnsan Yetiştirme Derneği’nin Akyurt’taki faaliyetleri üzerine Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın yanıtlaması istemiyle Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne soru önergesi verdi. İlçede ‘Muhammed Mescidi’ adı altıda yapı inşaa edildiğine değinen Emir, “Söz konusu yapının Diyanet İşleri Başkanlığı’ndan bağımsız olarak din ile ilgili faaliyetler yürüttüğü iddiası doğru mudur. Doğru ise hangi gerekçe ile buna izin verilmektedir. Erdemli İnsan Yetiştirme Derneği adı altında faaliyet gösteren bu yapının herhangi bir tarikat bağlantısı var mıdır?” sorusunu yöneltti.

Akyurt’un Galaba Mahallesi’nde meyve bahçesi vasfında bulunan 13 bin 560 metrekarelik arazide, ruhsat bulunmamasına rağmen inşaa çalışmaları sürüyor. Arazide bulunan Muhammed Mescidi İnşaatı’nın yazılı olduğu levhada ise 4 bin 500 metrekarelik kurulu alanda; 1250 kişilik 800 m2 alana sahip ibadet alanı, 1200 m2’lik alana ise ‘Medrese’ yapılacağı bilgileri yer alıyor.

MECLİS GÜNDEMİNE TAŞINDI
Söz konusu inşaat ve derneğin faaliyetleri ise Cumhuriyet Halk Partisi Ankara Milletvekili Murat Emir tarafından meclis gündemine taşındı. Hukuka aykırı inşaat faaliyeti ile birlikte mescit adı altında ayrımcılık ve din istismarı yapıldığı iddialarını dile getiren Emir, “Bu yapıyı yasal hale getirmek için Akyurt Belediyesi nezdinde siyasi baskı unsuru ve sanki dini faaliyetlerine izin verilmiyor algısı oluşturulduğu duyumları da tarafıma ulaşmıştır” ifadelerini kullandı.

Medreselerin yasal dayanağı bulunmadığına dikkat çeken Emir’in TBMM’ne Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın yanıtlaması istemiyle sunduğu soru önergesi şu şekilde;
“Ankara’nın Akyurt ilçesinde; Diyar Yayıncılık, Diyar TV ve Erdemli İnsan Yetiştirme Derneği adı altında faaliyet gösteren bir yapı mevcuttur. Kaynağı bilinemeyen bu yapının ciddi bir sermaye gücünün bulunduğu, Diyanet İşleri Başkanlığı’ndan bağımsız olarak Kalaba mahallesindeki bir tarım arazisinde, Muhammed Mescidi adı altında büyük bir inşaat yaptığı, derneğin adresinin Akyurt, üyelerinin ikametinin de Diyarbakır olduğu iddia edilmektedir. Söz konusu yapının hukuka aykırı inşaat faaliyetinde bulunduğu ve mescit adı altında ayrımcılık ve din istismarının yapıldığı iddialar arasındadır. Bu yapıyı yasal hale getirmek için Akyurt Belediyesi nezdinde siyasi baskı unsuru ve sanki dini faaliyetlerine izin verilmiyor algısı oluşturulduğu duyumları da tarafıma ulaşmıştır. Bu yapı için belediye tarafından yıkım kararı alınmasından sonra, AKP Ankara il başkanı tarafından buraya bir ziyaret düzenlendiği, sonrasında yıkımın durdurulduğu, tarafımıza ulaşan diğer iddialar arasındadır.
Bu noktadan hareketle;

1-Akyurt’ta inşa edilen Muhammed Mescidi için Diyanet İşleri Başkanlığı’ndan gerekli izinler alınmış mıdır?

2-Söz konusu yapının Diyanet İşleri Başkanlığı’ndan bağımsız olarak din ile ilgili faaliyetler yürüttüğü iddiası doğru mudur? Doğru ise hangi gerekçe ile buna izin verilmektedir?

3-Muhammed Mescidi’nin bulunduğu arazinin imara aykırı olduğuna dair, Akyurt Belediyesi’nin aldığı bir karar var mıdır?

4-Mescidin inşaat levhasında söz konusu alanın 1200 metrekaresinin medrese yapımına ayrıldığı görülmektedir. Medreselerin yasal olmadığı göz önüne alındığında proje kim ya da kimler tarafından onaylanmıştır?

5-Akyurt’ta kurulan Erdemli İnsan Yetiştirme Derneği’nin faaliyetleri nelerdir?

6-Diyar Yayıncılık, Diyar TV ve Erdemli İnsan Yetiştirme Derneği adı altında faaliyet gösteren bu yapının herhangi bir tarikat bağlantısı var mıdır?”

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
Yusuf Güney Pursaklar’ı Salladı

Yusuf Güney Pursaklar’ı Salladı

Mayıs 25, 2019, Yusuf Güney Pursaklar’ı Salladı için yorumlar kapalı
Akyurt Belediyesi’nde Hafta Sonu Mesaisi

Akyurt Belediyesi’nde Hafta Sonu Mesaisi

Mayıs 25, 2019, Akyurt Belediyesi’nde Hafta Sonu Mesaisi için yorumlar kapalı
YENİMEK kursiyerlerinden yılsonu sergisi

YENİMEK kursiyerlerinden yılsonu sergisi

Mayıs 25, 2019, YENİMEK kursiyerlerinden yılsonu sergisi için yorumlar kapalı
Büyükşehir’de Çakar Araçlara Son

Büyükşehir’de Çakar Araçlara Son

Mayıs 25, 2019, Büyükşehir’de Çakar Araçlara Son için yorumlar kapalı
Keçiören’den Elazığ’a Gönül Köprüsü

Keçiören’den Elazığ’a Gönül Köprüsü

Mayıs 25, 2019, Keçiören’den Elazığ’a Gönül Köprüsü için yorumlar kapalı