DOLAR 8,70630.74%
EURO 10,40280.86%
ALTIN 497,190,61
BITCOIN 3053015,24%
Ankara
23°

PARÇALI BULUTLU

02:00

YATSI'YA KALAN SÜRE

Akyurt’ta Yapılacak Fuar Alanında Sıkıntı

Akyurt’ta Yapılacak Fuar Alanında Sıkıntı

ABONE OL
Şubat 27, 2017 10:55
Akyurt’ta Yapılacak Fuar Alanında Sıkıntı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Akyurt’taki fuar alanı için Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’in başkanlığındaki şirket yönetim kurulu toplantısına TOBB, ATO ve ATB başkanları katılmayınca toplantıdan ‘Olağanüstü Genel Kurul’ kararı çıktı. Ayrıca, toplamı 75 milyon 250 bin lira olan şirket sermayesindeki payların tamamının da 27 Şubat’taki olağanüstü toplantıya kadar ödenmesi kararlaştırıldı.

Akyurt’ta temeli atıladıktan sonra hiçbir çalışma yapılmayan Ankara Uluslararası Fuar Alanı ve Kongre Merkezi’nin şirket yönetim kurulu, önceki gün toplandı.Büyükşehir Belediyesi’nden yapılan yazılı açıklamada, Büyükşehir Belediye Başkanı ve Şirket Yönetim Kurulu Başkanı Melih Gökçek başkanlığındaki toplantıya Ankara Sanayi Odası(ASO) Başkanı Nurettin Özdebir, Akyurt Belediye Başkanı Gültekin Ayantaş ile Ankara Esnaf ve Sanatkârlar Odası Birliği Başkanı(ANKESOB) Mehmet Yiğiner’in katıldığı, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği(TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Ankara Ticaret Odası(ATO) Başkanı Gürsel Baran ile Ankara Ticaret Borsası(ATB) Başkanı Faik Yavuz’un ise katılmadığı belirtildi.

3’ÜNCÜ KEZ KATILMADILAR

TOBB, ATO ve ATB başkanlarının 3’üncü kez toplantıya katılmaması üzerine şirketin genel kurulu, 27 Şubat’ta olağanüstü toplantıya çağrıldı. Toplantıda ayrıca, sermayesi 75 milyon 250 bin lira olan şirketin her bir pay sahibinin hissesine düşen kısmın tamamının da en geç 27 Şubat 2017 tarihine kadar ödenmesi kararlaştırıldı.

GECİKMENİN SORUMLULUĞUNU TAŞIYORLAR

Toplantıya katılan yönetim kurulu üyelerinin oybirliğiyle alınan yönetim kurulu kararları ise özetle şöyle:

“Ankara’nın fuar alanına ihtiyacı açıktır. Bu kuruluşlar toplantılara katılmayarak, fuar alanının yapımının gecikmesinin sorumluluğunu taşımaktadırlar. Bu işin daha fazla gecikmesine neden olmamak için şirket genel kurulunu toplamak, zaruret haline gelmiştir. Daha evvel taahhüt edilen sermayelerin, Genel Kurul toplantısından önce yatırılmasına ve Genel Kurul’un 27 Şubat 2017 saat 15.00’te Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkanlık katında toplanmasına karar verilmiştir. Şirketimizin 75 milyon 250 bin TL olan sermayesinin, her bir pay sahibinin hissesine düşen kısmının tamamının en geç 27 Şubat 2017 tarihine kadar pay sahipleri tarafından ödenmesine ve bu hususta pay sahiplerine yazı gönderilmesine karar verilmiştir.”

Öte yandan yönetim kurulu toplantısında, 27 Şubat’ta yapılacak olağanüstü genel kurul toplantısında şirketin sermaye artırımının da görüşülmesi kararlaştırıldı.

10 MİLYONLUK HAFRİYAT ÇALIŞMASI

Büyükşehir Belediyesi’nden yapılan açıklamada, Büyükşehir’in ilk aşamada 10 milyon 500 bin TL’lik harcamayla, 700 bin metreküp hafriyat çalışması yaptığı belirtildi.

İKİ BÜYÜK HİSSE TOBB VE BÜYÜKŞEHİR’İN

Büyükşehir Belediyesi, TOBB, ASO, ATO, ATB ve ANKESOB ortaklığında 26 Mayıs 2015 tarihinde temeli atılan ancak geçen sürede tamamlanamayan fuar merkezi için kurulan Ankara Uluslararası Fuar ve Kongre Merkezi A.Ş’nin hissedarlık yapısı şöyle:

* Büyükşehir Belediyesi: Yüzde 24

* Türkiye Odalar Borsalar Birliği(TOBB): Yüzde 24

* Ankara Ticaret Odası (ATO): Yüzde 20

* Ankara Sanayi Odası (ASO): Yüzde 20

* Ankara Ticaret Borsası (ATB): Yüzde 5

* Akyurt Belediyesi: Yüzde 5

* Ankara Esnaf ve Sanatkar Odaları Birliği (ANKESOB): Yüzde 2

 

10 GÜN BEKLEDİK CEVAP GELMEDİ

Hürriyet Ankara’ya konuyla ilgili açıklama yapan ATO Başkanı Gürsel Baran, “Bizim kafamızda sadece fuar alanının bir an önce hayata geçirilmesi var. Keyfi katılmamak gibi bir derdimiz asla olamaz” dedi.

Göreve gelir gelmez ilk randevuyu fuar alanı ile ilgili Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’ten talep ettiklerini belirten Baran, şunları söyledi:

“Biz göreve gelir gelmez fuar meselesi çok önemli dedik, ilk randevu talebimizi Melih Bey’den yaptık. Yaklaşık 1 hafta 10 gün bekledik, cevap gelmedi. Daha sonra sözlü olarak yapalım dedik, yine randevu talebimizi iletmek üzere Melih Bey’i aradık, telefonumuza da çıkmadı. Not bıraktık, ‘biz döneceğiz’ denildi, dönen de olmadı. Tabii bunlar olabilir. Bütün bunlara rağmen art niyet taşımıyoruz. Melih Başkan bizim başkanımız. Herhangi bir sıkınıtmız yok. Herşeyden önce büyüğümüz, Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin şehrimizin belediye başkanımız. Bizim herhangi bir görüş ayrılığımız ve sıkıntımız yok.

RANDEVULARIMIZ VARDI

Toplantı konusuna gelirsek; Melih Bey bizi ilk toplantıya davet ettiğinde Sayın Cumhurbaşkanımızla Odalar ve Borsalar Birliği’nde Ticaret Şurası programı vardı geçen hafta. İç Anadolu’nun sorunlarıyla ilgili konuşmacıydım. Öyle olunca mazeretimizi beyan ederek gidemedik. İkinci davet de perşembe günüydü. Aynı gün aynı saatte Başbakanımız çağırdı. Önceki günkü toplantı için ise bizim önceden tespit edilmiş bakan dahil randevularımız vardı, çıkma şansımız olmadı. Herhangi bir kötü niyet olmadan herhangi bir art niyet taşımadan bu kadar açık.”

PARASAL BİR SORUNUMUZ YOK

27 Şubat’taki genel kurula katılacaklarını da belirten Başkan Baran, sermaye payı ödemesine ilişkin ise “Sanıyorum mayıs ayı sonuna kadar ödeme süremiz vardı. Bizim zaten maddi parasal bir sorunumuz yok. Ödenmesi gerekenle ilgili arkadaşlarımızla, ilgili istişare kurullarımızla bir karar alırız ona göre hareket ederiz” dedi. Öte yandan TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ile ATB Başkanı Faik Yavuz yurtdışında oldukları için konuyla ilgili herhangi bir açıklama yapılmadı.

    Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


    HIZLI YORUM YAP

    rk

    Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.