fbpx
SİZ DE YAZIN...

 • DOLAR
  7,5345
  %0,31
 • EURO
  8,9835
  %-0,36
 • ALTIN
  411,42
  %0,37
 • BIST
  1.542
  %0,26
“Akyurt Dışında Yapılması Kabul Edilemez”

“Akyurt Dışında Yapılması Kabul Edilemez”

Akyurt Kalkınma Derneği Başkanı Onur Kök, “Yaşanan bu gelişmeleri “karar değişikliği” olarak değerlendirmek istemiyoruz, fuar alanı Ankara’da yaşayan 5 milyon yurttaş için şekillendirildi ve Akyurt’a yapılmalıdır.” dedi.

“BÜROKRATİZMİN SONUCU”

Akyurt Kalkınma Derneği Başkanı Onur Kök, fuar alanında “fikir değişikliği”ni doğru bulmadığını belirterek yaşananları “bürokratizmin sonucu” olarak değerlendirdi. Kök, yapmış olduğu açıklamada şu görüşlere yer verdi; “Akyurt’ta Fedai Yağcı’nın belediye başkanı olduğu dönemde yeri ayrıldığı belirtilen daha sonra AK Partili Belediye tarafından şekillendirilen ve somutlaşan Fuar Alanı Projesinin Akyurt ilçesi dışında herhangi bir yerde gerçekleştirilmesi kabul edilemez.

Türkiye’nin herhangi bir yerine yapılacak olan, herhangi bir yatırım ülkede yaşayan 80 milyon yurttaşın yararınadır. Ancak, fuar alanı konusunda yaşanan tüm süreçler göz önüne alındığında Akyurt Halkı’na ve bölge halkına yapılan bir haksızlık söz konusudur.

2015 genel seçimleri öncesinde temeli atılan ancak daha sonra bir arpa boyu yol alınamayan fuar alanı projesinin ihale sürecinde “adres değişikliği”nin gündemde olması fikir değişikliğinden farklı olarak, bürokratizmin bir sonucu olarak algılanmaktadır.

ULAŞIM SORUNU İDDİASI GERÇEKÇİ DEĞİL

Fuar alanında adres değişikliği sebebi olarak gösterilen “Akyurt’un uzak olması, metro olmaması” gidi nedenlerin hiçbir gerçekçi yanı bulunmamaktadır, fuar alanı şehir merkezine yaklaşık 22 km. uzaklıkta projelendirilmiştir. Ankara’yı merkez şehirlerden ibaret olarak değerlendirmekte büyük bir yanılgıdır. Ankara 25 ilçesi ile bir bütündür, kaldı ki, büyükşehir yasası ile Ankara’da köy vasfını taşıyan hiçbir yerleşim yeri dahi kalmamıştır. Bu anlamda yıllardır “taşra” olarak değerlendirilen kuzey ilçeleri “dış kapının mandalı” olarak görülmemelidir. Ulaşımın bahane edilmesi de “metro projesi”nin sadece söylem olduğunu akıllara getirmektedir.

ANKARA RAHAT NEFES ALMALI

Otonomi projelendirildiğinde, “Türkiye’nin heryerine 1 saat uzaklıkta” sloganı ile inşaa edilmişti. Bizlerde bu bölgenin insanları olarak rahatlıkla olası yeni bir tercih alanının tüm ülkeye uzak kaldığını ifade edebiliriz. Amaç sorun çıkarmaksa birçok bahane üretilebilir. Millete hizmetin bahanesi olmamalıdır. Ankara’nın dar bir alandan ibaret olarak görülmesi şehirleşme, ulaşım ve trafik sıkışıklığı sorununu da beraberinde getirecektir. Geçtiğimiz 10 yıllık süreçte tüm bunlar gözönüne alınarak, fuar alanı projesi şekillendirilmiş, bakanlar kurulu kararı dahi alınmıştır.

FUAR ALANI ÇIKMAZA GİRER

10 yılda yaşanan tüm gelişmeleri tek tek ele almak bile neredeyse imkansızken, ihale tarihine 1 ay kala fikir değişikliği Ankara’nın hatta Türkiye’nin en önemli projeleri arasında yer alan fuar alanını çıkmaza sokmaktadır. Bölgemizde havalimanının yer alması ve fuar alanının yapılacak olması nedeniyle birçok yatırımcı burada fabrika kurarak üretime geçmiştir. Diğer taraftan 10 yıldır dillendirilen bu proje yada vaad de diyebiliriz halkın siyasete olan güvensizliğine de neden olacaktır. Yaşanan bu gelişmeleri “karar değişikliği” olarak değerlendirmek istemiyoruz, fuar alanı Ankara’da yaşayan 5 milyon yurttaş için şekillendirildi ve Akyurt’a yapılmalıdır.”

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

3 yorum

 1. Fuar alaninin yerinin degismesi demek yeni rantcilara pes kes cekilcek demektir.10 yildir verilen vaatlerin cezasini ilk secimlerde bu vatandas kesecektir

 2. çubuk ve akyurtta şehir merkezinden dolmuş gelmiyor.metro yıllardır yapılacak.fuar alanı ihale aşamasında iptal.Yakın bir zamanda havalimanınıda taşırlarsa hiç şaşırmam.yani diyorumki uyan çubuk ovası uyan.

 3. Ortada cok buyuk hak var bu millet akyurta yapilcak olan fuarin baska bir yere tasinmasi halinde bu bolgenin gelismemesi anlamina gelir ve oyle birsey de olursa kim buna sebep olduysa hakkim ve akkimiz helal olmucaktir.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
Yusuf Güney Pursaklar’ı Salladı

Yusuf Güney Pursaklar’ı Salladı

Mayıs 25, 2019, Yusuf Güney Pursaklar’ı Salladı için yorumlar kapalı
Akyurt Belediyesi’nde Hafta Sonu Mesaisi

Akyurt Belediyesi’nde Hafta Sonu Mesaisi

Mayıs 25, 2019, Akyurt Belediyesi’nde Hafta Sonu Mesaisi için yorumlar kapalı
YENİMEK kursiyerlerinden yılsonu sergisi

YENİMEK kursiyerlerinden yılsonu sergisi

Mayıs 25, 2019, YENİMEK kursiyerlerinden yılsonu sergisi için yorumlar kapalı
Büyükşehir’de Çakar Araçlara Son

Büyükşehir’de Çakar Araçlara Son

Mayıs 25, 2019, Büyükşehir’de Çakar Araçlara Son için yorumlar kapalı
Keçiören’den Elazığ’a Gönül Köprüsü

Keçiören’den Elazığ’a Gönül Köprüsü

Mayıs 25, 2019, Keçiören’den Elazığ’a Gönül Köprüsü için yorumlar kapalı