fbpx
SİZ DE YAZIN...

 • DOLAR
  8,4705
  %-0,37
 • EURO
  10,2921
  %0,22
 • ALTIN
  502,04
  %0,55
 • BIST
  1.441
  %-0,25
Akyurt Biyogaz Tesisi Temeli Atıldı

Akyurt Biyogaz Tesisi Temeli Atıldı

Onat Enerji Yatırım A.Ş. tarafından iki yıl önce başlatılan çalışmalar sonucunda Akyurt Biyogaz ve Organik Gübre Tesisinin temeli atıldı.

Çardakbağı mahallesinde inşaatına başlanan tesisin temel atma törenine Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Zafer Benli, Akyurt Kaymakamı Osman Altın, Akyurt Belediye Başkanı Gültekin Ayantaş, Belediye Başkan Adayı Hilal Ayık, Onat Enerji Yatırım A.Ş Başkanı Zahid Karakaya, projenin yapılmasında çalışmalar yapan kurumların yöneticileri ve Akyurtlu vatandaşlar katıldı.

Onat Enerji Yatırım A.Ş Başkanı Zahid Karakaya tesisin 50 milyon TL yatırımla, 3.12 megavat kurulu güçte yılda 24 milyon kilovat/saat elektrik ve 15 bin ton organik gübre üreteceğini belirterek “Akyurt entegre biyogaza dayalı elektrik üretim santrali ve organik gübre üretim tesisi sayesinde yıllık 6 milyon metreküp doğalgazı ithal etmemize gerek kalmayacak.” dedi.

Temel atma töreninde söz alan Akyurt Belediye Başkan Adayı Hilal Ayık konuşmasında “Küresel ölçekte enerjiye olan talep gün geçtikçe artmakta. Biz de bu düzende var olmak istiyorsak, güçlüyüz demek istiyorsak, yenilenebilir enerji kaynaklarından da en üst seviyede yararlanmamız gerekiyor. Bugün Akyurt’ta bu tesisin yapılmasında emeği geçen Kaymakamımıza, Belediye Başkanımıza, Zahid Bey’e, Ziraat Odamıza İlçe Tarım Müdürlüğüne teşekkür ediyorum. Kendi adıma 5 yıllık Belediye Meclis Üyeliğim süresi içerisinde bu projenin bir parçası olmak ayrı bir mutluluk. Bölgemize ve memleketimize hayırlı uğurlu olsun.” ifadelerini kullandı.

Törende Akyurtlulara hitap eden Akyurt Belediye Başkanı Gültekin Ayantaş “Akyurt’umuz esasen bir sanayi bölgesi niteliğinde. 200’e yakın sanayi kuruluşu ve 25 bine yakın çalışanın olduğu ancak yalnızca sanayi ile değil hem tarımla hem de hayvancılıkla öne çıkan bir ilçeydi. Hayvancılığın daha çok modern tesislerde yapılmaya başlanmasıyla beraber birtakım sıkıntılar oluştu. Bunların çözülmesi noktasında ilkel usullerden vazgeçildiği ve teknolojiye geçilmesi gereken bir dönemdeyiz. Burada Zahid Karakaya ve Onat Enerji’ye çok teşekkür ediyorum. Akyurt’a tesis yapılması projesi bizi heyecanlandırmıştı. Havaalanının etrafındaki tesislerin kaldırılmasıyla başlayan hayvansal atık sorunu, ilçe merkezinden uzakta yer alan tesislerdeki ruhsatlandırmalarla beraber daha da arttı. Hem mahallelerde yaşayan vatandaşlarımızın mağduriyeti hem de toprağımıza, suyumuza kadar tehlike oluşturması bu tesisin çözüm olduğunu gösterdi. Burası tek değil. İnşallah Ahmetadil bölgemizde ikinci bir tesis için çalışmalar devam ediyor. 2 yıl gibi bir sürede, 71 tane kurumdan görüş alınarak temel atma seviyesine gelindi. Bana göre bu bir mucizedir. Ben birlikte çalıştığımız, başta Kaymakamımız olmak üzere tüm kuruluşlarımıza teşekkür ediyorum. Özellikle üreticilerimize sesleniyorum: Burası yalnızca Zahid Bey’in değil, sizin de tesisiniz. Siz sahip çıkacaksınız. Türkiye’nin bu en büyük biyogaz tesisi hayırlı uğurlu olsun.” diye konuştu.

Akyurt Kaymakamı Osman Altın ise biyogaz tesisi hakkındaki düşüncelerini şu cümlelerle dile getirdi “Ülkemizde enerji açığı, eğer yatırım yapılmasaydı her yıl ikiye katlanarak devam edecekti. Biz petrol yetersizliği nedeniyle uzun seneler boyunca dışa bağımlı haldeydik. Yenilenebilir enerji kaynaklarının değerlendirilmesi noktasında son 15 yılda önemli gelişmeler yaşandı. Güneş enerji tarlalarının ardından biyoenerji dediğimiz, hayvansal atıkların değerlendirilmesi sonucunda, yılda 10 bin hanenin elektrik ihtiyacını karşılamış olacağız. Bu da Akyurt gibi bir ilçenin yıllık elektrik ihtiyacı demek. Besi çiftliklerinin artmasıyla ortaya çıkan hayvansal atıkların bertaraf edilmesi sorunu, bu tesis ile sona erecek. Ayrıca bu tesis başta bahsettiğim dışa bağımlılığı azaltacak.”

Konuşmaların ardından Akyurt Müftüsü Ahmet Sarıtaş’ın duasıyla kurbanlar kesilerek tesisin temeli atıldı.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
Yusuf Güney Pursaklar’ı Salladı

Yusuf Güney Pursaklar’ı Salladı

Mayıs 25, 2019, Yusuf Güney Pursaklar’ı Salladı için yorumlar kapalı
Akyurt Belediyesi’nde Hafta Sonu Mesaisi

Akyurt Belediyesi’nde Hafta Sonu Mesaisi

Mayıs 25, 2019, Akyurt Belediyesi’nde Hafta Sonu Mesaisi için yorumlar kapalı
YENİMEK kursiyerlerinden yılsonu sergisi

YENİMEK kursiyerlerinden yılsonu sergisi

Mayıs 25, 2019, YENİMEK kursiyerlerinden yılsonu sergisi için yorumlar kapalı
Büyükşehir’de Çakar Araçlara Son

Büyükşehir’de Çakar Araçlara Son

Mayıs 25, 2019, Büyükşehir’de Çakar Araçlara Son için yorumlar kapalı
Keçiören’den Elazığ’a Gönül Köprüsü

Keçiören’den Elazığ’a Gönül Köprüsü

Mayıs 25, 2019, Keçiören’den Elazığ’a Gönül Köprüsü için yorumlar kapalı