fbpx
SİZ DE YAZIN...

 • DOLAR
  7,5345
  %0,31
 • EURO
  8,9835
  %-0,36
 • ALTIN
  411,42
  %0,37
 • BIST
  1.542
  %0,26
Akyurt Belediyesi Neden Arazi Satıyor?

Akyurt Belediyesi Neden Arazi Satıyor?

Borcu bulunmayan Akyurt Belediyesi, yaklaşık 15 milyon TL değerindeki arazilerini satışa çıkardı. Satışa çıkarılan arazilerden birinde ise fabrika binası ve köy mezarlığı bulunması dikkat çekti.

Her fırsatta yetkililer tarafından “borçsuz belediye” açıklamaları yapılan Akyurt İlçesi’nde belediye tarafından Balıkhisar’da 2, Saracalarda ise 1 arazi satışa çıkarıldı. Ayrıca Akyurt Belediyesi’nin kat karşılığı inşaa ettirdiği Seyyid Burhaneddin Camii karşısındaki 10 katlı binada da 8 konutun satışı gerçekleştirilecek. İhale 8 Kasım 2017 Çarşamba Günü Saat: 10:00’da Akyurt Belediyesi Encümen Toplantı Salonu’nda yapılacak. İhale sonrasında Akyurt Belediyesi sadece arazilerden 15 milyon TL gelir elde etmeyi planlıyor.

SATILACAK ARAZİDE HEM KÖY MEZARLIĞI HEM DE FABRİKA VAR

Büyükşehir Yasası ile birlikte mahalle statüsü kazanan Saracalar’da da 3689 metrekarelik arazinin satışı gerçekleştirilecek. Muhammen bedeli 4.057.900 TL olan arazinin bir kısmında mahalle mezarlığı yer alırken, bir kısmında da faaliyetlerini sürdüren bir fabrika yapısının bulunması dikkat çekti.

Köylerin mahalle olmasının ardından köy tüzel kişiliğine ait araziler belediyelere devredilmişti. Köylülerin mezarlık alanı olarak köy tüzel kişiliğine devrettiği yaklaşık 3 buçuk dönüm arazi, gerçekleştirilen imar planının ardından yaklaşık 2 dönüme düştü.

Yapılan bu uygulama köylüler tarafından hibe edilen bazı arazilerin belediye tarafından satışa çıkarıldığı iddialarına neden oldu.

Diğer taraftan Saracalar Mahallesi’nde satışa çıkarılan arazide mezarlığın yanı sıra faaliyetlerini sürdüren bir fabrikanın da bulunması dikkat çekiyor.

Özel imar ile inşaa edilen fabrika arazisinde imar planı ile birlikte belediye mülkiyetinin nasıl yer aldığı da merak edilen sorular arasında yer alıyor. Saracalar Mahalle halkı bu durum ile ilgili olarak yetkililerden açıklama bekliyor.

BORCU YOK, NEDEN ARAZİ SATIŞI YAPILIYOR?

2018 bütçesi yaklaşık 43 milyon TL olarak açıklanan Akyurt Belediyesi Türkiye’de sayısı az olan borçsuz belediyeler arasında yer alıyor. Akyurt Belediyesi’nin herhangi bir borcu bulunmaması ve kendi kaynakları ile başlattığı bir projenin yer almaması nedeniyle neden arazi satışı gerçekleştirildiği de bilinmiyor.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

1 Yorum

 1. Bu Mezarlık Dedem Abbas Özdemir Tarafından , zamanında ( yaklaşık 60 yıl önce ) köy mezarlığı olarak köyün ölenlerinin gömülmesi için Bağış yaparak Mezarlık yapılması için düzenlediği yer…Ve içinde hala büyük annemizin kabri var.Nasıl oluyor da mezar vasfından çıkarılarak bağışlanmış üzerinde dedem ve köy halkının ortak hakkı olan Mezar arazisi şimdi Akyurt belediyesi tarafından satılıyor Anlamış Değiliz……..Satılabilinirmi Onuda anlamış değiliz….!!! ????

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
Yusuf Güney Pursaklar’ı Salladı

Yusuf Güney Pursaklar’ı Salladı

Mayıs 25, 2019, Yusuf Güney Pursaklar’ı Salladı için yorumlar kapalı
Akyurt Belediyesi’nde Hafta Sonu Mesaisi

Akyurt Belediyesi’nde Hafta Sonu Mesaisi

Mayıs 25, 2019, Akyurt Belediyesi’nde Hafta Sonu Mesaisi için yorumlar kapalı
YENİMEK kursiyerlerinden yılsonu sergisi

YENİMEK kursiyerlerinden yılsonu sergisi

Mayıs 25, 2019, YENİMEK kursiyerlerinden yılsonu sergisi için yorumlar kapalı
Büyükşehir’de Çakar Araçlara Son

Büyükşehir’de Çakar Araçlara Son

Mayıs 25, 2019, Büyükşehir’de Çakar Araçlara Son için yorumlar kapalı
Keçiören’den Elazığ’a Gönül Köprüsü

Keçiören’den Elazığ’a Gönül Köprüsü

Mayıs 25, 2019, Keçiören’den Elazığ’a Gönül Köprüsü için yorumlar kapalı