fbpx
SİZ DE YAZIN...

 • DOLAR
  7,3762
  %0,22
 • EURO
  8,9015
  %-0,01
 • ALTIN
  408,68
  %-0,35
 • BIST
  1.550
  %1,38
Akyurt Belediyesi: İddialar Asılsız

Akyurt Belediyesi: İddialar Asılsız

Gazetemizin 2 Mart 2015 tarihli sayısında yayınlanan “Akyurt İmarı Meclis Gündeminde” haberi ile ilgili olarak Akyurt Belediyesi tekzip talebinde bulundu.

2 Mart 2015 tarihli 507. sayımızda CHP Milletvekili Umut Oran’ın imar ve ihale yolsuzluğu iddialarını meclis gündemine taşıdığını belirterek, Oran’ın TBMM’ne Adalet Bakanı, İçişleri Bakanı ve Çevre ve Şehircilik Bakanı’nın yanıtlaması istemiyle vermiş olduğu soru önergesine yer vermiştik.
Aynı haber gazetemizin web sitesindehttps://www.ufukgazetesi.net/haber/guncel_1/akyurtun-imari-meclis-gundeminde/739.html linkinde de yer almıştı.

Akyurt Belediyesi Avukatı aracılığıyla “tekzip ve açıklama metni” göndererek iddiaları yalanladı.

Tekzip metni şu şekilde:

Gazetenizin; 20 Şubat 2015 tarihli nüshasının 1. sayfasında ve web sayfanızda “Akyurt İmarı Meclis Gündeminde” ana başlıklı ve“Sürümcemede mi bırakılıyor” ara başlıklı yazıda,

CHP Milletvekili Umut Oran’ın “Ankara Esenboğa Havalimanı yakınında birilerine 50 milyon lira rant sağladığı, bu konuda 6 yıldır devam eden soruşturma olduğu, Cumhuriyet Savcılığının dosyaya gizlilik kararı aldırmasının anlamlı olduğu” iddialarını soru önergeleriyle Meclis’e taşıdığı haberleştirilmiştir.

Bu kapsamda müvekkil Akyurt Belediyesi hakkında “İmara açılan yerdeki arazinin yüzde 40’ını aldığı ve bunu orada hiç arsası olmayan kişilere satmış gibi göstererek 50 milyon TL’ye varan arazi yolsuzluğu yaşandığı” şeklinde gerçek dışı iddialar dile getirilmiştir.

Takdir edersiniz ki; her Kurum ve Kuruluş ile meslek gurupları arasında hukuka ve ahlaka aykırı fiil ve davranış sergileyen kişiler vardır. (ki buna basın mensupları da dahildir) Bu tür kişilerin varlığı hiçbir zaman ait olduğu kurum, kuruluş ya da meslek guruplarının top yekun karalanmasını, haksız ithamlarla zan altına bırakılmasını gerektirmez. Nitekim ceza hukukumuzda da“Cezaların şahsiliği” prensibi esastır. Buradan hareketle her kim kanuna ve ahlaka aykırı fiil ve davranışta bulunuyorsa o kişi hakkında yapılacak şikayetle, hukukun gereğini yerine getirecek yasal merciler vardır.

Nitekim siyasi rakipler tarafından ortaya atılmış mektur yazıya konu haksız iddia, itham ve iftiralarla ilgili Akyurt Cumhuriyet Savcılığı tarafından 6 yıl süren gizli bir soruşturma yürütülmüş ise de, gerek dosyada gizlilik kararının alınmış olması, gerekse soruşturmanın 6 yıl sürmüş olması asıl müvekkil belediyeyi zan altında bırakmış ve zarar vermiş, ancak gerek iletişimin tespitinde, gerekse bilirkişi raporlarında, ortaya atılan iddialarla ilgili bir tek delil elde edilemediğinden savcılık tarafından takipsizlik kararı verilmiş, idari açıdan ise soruşturmaya gerek görülmemiş ve her iki karar da kesinleşmiştir.

Basın Kanunu (m.19) çerçevesinde hazırladığımız iş bu cevap ve açıklama yazısının, ilgililer hakkında suç duyurusunda bulunma ve tazminat davası açma hakkımızı saklı tutarak, ilgili gazetenin ilk çıkacak nüshasında “aynı sayfa ve aynı sütunda, aynı harf ve puntolarla” yayınlanmasını, ayrıca web sayfasında yayınlanmasını talep ediyor, kamuoyunun takdirine sunuyor ve gereğinin yapılacağını umuyoruz.”

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
Yusuf Güney Pursaklar’ı Salladı

Yusuf Güney Pursaklar’ı Salladı

Mayıs 25, 2019, Yusuf Güney Pursaklar’ı Salladı için yorumlar kapalı
Akyurt Belediyesi’nde Hafta Sonu Mesaisi

Akyurt Belediyesi’nde Hafta Sonu Mesaisi

Mayıs 25, 2019, Akyurt Belediyesi’nde Hafta Sonu Mesaisi için yorumlar kapalı
YENİMEK kursiyerlerinden yılsonu sergisi

YENİMEK kursiyerlerinden yılsonu sergisi

Mayıs 25, 2019, YENİMEK kursiyerlerinden yılsonu sergisi için yorumlar kapalı
Büyükşehir’de Çakar Araçlara Son

Büyükşehir’de Çakar Araçlara Son

Mayıs 25, 2019, Büyükşehir’de Çakar Araçlara Son için yorumlar kapalı
Keçiören’den Elazığ’a Gönül Köprüsü

Keçiören’den Elazığ’a Gönül Köprüsü

Mayıs 25, 2019, Keçiören’den Elazığ’a Gönül Köprüsü için yorumlar kapalı