Aksaray Selçuklu mimarisini yaşatıyor

Aksaray Selçuklu mimarisini yaşatıyor

ABONE OL
Aralık 1, 2021 09:51
Aksaray Selçuklu mimarisini yaşatıyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Aksaray Belediyesi, Selçuklu Devri’nde şehrin imarında ve gelişmesinde mührü olan II. Kılıçarslan’ın türbe ve köşkünü restore ederek turizme kazandırıyor.

Ayşe ALP (Aksaray Olay Haber)- Anadolu Selçuklu Dönemi’nde Aksaray şehrinin gelişmesinde etkin rol oynayan II. Kılıçarslan, kendi döneminde Aksaray’ın kalesini güçlendirerek şehirde büyük ölçüde imar faaliyetleri gerçekleştirdi. Belediye Başkanı Dr. Evren Dinçer, Aksaray tarihinde önemli izler bırakan II. Kılıçarslan’a ait türbe ve köşkü için çalışmalar başlattı. 

“Aksaray, II. Kılıçarslan Dönemi’nde devrin önemli ilim ve ticaret merkezi haline gelmiştir” diyen Başkan Dinçer, “Aksaray Belediyesi olarak şehrimizin tarihine iz bırakan II. Kılıçarslan’ın Kırkkızlar Tepesi’ndeki türbe ve köşkünde restorasyon çalışması başlatmıştık. Selçuklu mimarisine uygun olarak devam eden restorasyon çalışmalarında sona gelindi. Çalışma sonrasında türbe ve köşkü turizme kazandırmayı hedefliyoruz” dedi. 

    Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


    HIZLI YORUM YAP

    rk

    Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.