Ahmetadil’de mermer ocağında çalışmalar başladı: Ya gölet olacak ya da mermer ocağı
  • Ufuk Gazetesi
  • ANKARA
  • Akyurt
  • Ahmetadil’de mermer ocağında çalışmalar başladı: Ya gölet olacak ya da mermer ocağı

Ahmetadil’de mermer ocağında çalışmalar başladı: Ya gölet olacak ya da mermer ocağı

ABONE OL
Ocak 27, 2023 21:20
Ahmetadil’de mermer ocağında çalışmalar başladı: Ya gölet olacak ya da mermer ocağı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Akyurt Ahmetadil Mahallesi’nde Tarım ve Orman Bakanlığı’nın ağaçlandırma çalışması başlattığı ormanlık alanda mermer ocağı için çalışma yürütülmesine köylüler tepki gösterdi. Akyurt Belediyesi’nin de mermer ocağı hakkında olumsuz görüş bildirdiği, söz konusu alanda DSİ ile birlikte gölet yapmayı planladığı ortaya çıktı.

KÖYLÜ İSTEMİYOR

2020 yılı Ekim Ayı’nda karot numunelerinin alındığı Ahmetadil Mahallesi’ndeki ormanlık alanda mermer ocağı için çalışmaların başlaması tepkilere neden olmuştu. Yaklaşık iki yıl önce ‘ön ruhsat’ alan firma alandan karot numuleri almış, köylüler ise tek geçim kaynaklarının hayvancılık ve çiftçilik olduğunu belirterek çalışmalara karşı çıkmıştı. Ancak geçen süre içerisinde alanda mermer ocağı için çalışmaların başlatılması adına girişimler devam etti.

ORMANLIK ALANDA ÇED RAPORUNA GEREK YOK

Aralık 2021’de Çevresel Etki Değerlendirme Raporu’nun gerekli olmadığına dair alınan karara da Ahmetadil halkı itiraz etti. Akyurt Kaymakamlığı’na Ahmetadil Mahalle Muhtarı Rıfat Göçer imzasıyla verilen dilekçede şu ifadelere yer verildi: “Ahmetadil Mahallesi’nde S.202001269 numaralı ruhsat sahası içerisinde mermer ocağı yapılmasına ilişkin Valiliğimiz tarafından ‘Çevresel Etki Değerlendirmesi gerekli değildir.’ kararı verilmiştir. ‘Çevresel Etki Değerlendirmesi gerekli değldir kararı’ verilen alan mahallemizin içme suyu kaynaklarına çok yakın bir konumda ve hayvanlarımızın otlatıldığı bölgede kalmaktadır. Bu mermer ocağının işletmeye açılması durumunda su kaynaklarımızın su kaynaklarımızın zarar görecek ve mahallemizdeki hayvancılık faaliyetlerini de olumsuz etkilenecektir.

Bu nedenlerle mahallemizde ilan edilmiş olan ÇED gerekli değildir, kararına itiraz ediyorum. Söz konusu kararın ilgili kurumlardan alınan görüşlerinde göz önünde bulundurularak yeniden değerlendirilmesi ve kararın iptal edilmesini arz ederim.”

AKYURT BELEDİYESİ DE OLUMSUZ GÖRÜŞ BİLDİRDİ: GÖLET YAPACAĞIZ

Ankara Valiliği’nin görüş istediği Akyurt Belediyesi de projeye olumsuz yaklaştı. Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’ne Akyurt Belediyesi tarafından verilen dilekçede olumsuz görüş bildirilirken bölgenin ormanlık alan olduğu ve DSİ ile işbirliği içerisinde gölet yapılması planlandığı ifade edildi.

Akyurt Belediyesi’nin Ankara Valiliği’ne yazdığı yazıda şu ifadelere yer verildi: Söz konusu alana ilişkin yapılan inceleme neticesinde:

1- 5000 ölçekli nazım imar planı ve 1/1000 ölçekli uygulama imar planı sınırları dışında olduğu,

1-25000 ölçekli Başkent Ankara Nazım İmar Planı ve 1/100000 ölçekli 2038 yılı Ankara Çevre Düzeni Planlarında ağaçlandırılacak alanın kullanımında kaldığı,

Bölgede belediyemiz ve DSİ işbirliği ile gölet projesinin yapılmasının düşünüldüğü,

üst ölçek planlar doğrultusunda bölgede ileriye dönük ağaçlandırma faaliyetleri yapılacağı hususları belirlenmiş olup görüş istenen alanda mermer ocağı projesinin uygulanması olumsuz değerlendirilmiştir.”

Hem ormanlık alanda bulunması, hem de hayvancılık ve tarımı olumsuz yönde etkileyecek olması gibi gerekçelerle Akyurt Halkı, söz konusu alanda mermer ocağı çalışmalarının durdurulmasını istiyor. Bu gerekçelerle ÇED raporuna neden gerek duyulmadığı da merak ediliyor.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.