fbpx
SİZ DE YAZIN...

 • DOLAR
  7,7169
 • EURO
  9,0515
 • ALTIN
  468,99
 • BIST
  1,1717
Ahmetadil Halkından ‘Mermer Ocağı’ tepkisi

Ahmetadil Halkından ‘Mermer Ocağı’ tepkisi

Ahmetadil Mahallesi sakinleri mera alanları ve su havzasının bulunduğu alanda mermer ocağı için sondaj çalışmalarının başlamasına tepki gösterdi.

Ahmetadil Mahallesi’nde bir firma mermer ocağı kurulması için fizibilite ve sondaj çalışmalarına başladı. Mermer ocağı kurulması halinde su kaynakları ile mera alanlarının yok olacağı endişesini taşıyan köylüler yürütülen çalışmaların durdurulmasını istedi.

“BU KÖYDE YAŞAMANIN BİR ANLAMI KALMAZ”
Söz konusu alanda daha önce Tarım ve Orman Bakanlığının ağaçlandırma çalışması yaptığını dile getiren mahalle sakinleri maden ocağına ruhsat verilmemesini ve doğal güzelliğin korunmasını istiyor.

Tepkilerini dile getirmek amacıyla köy meydanında toplanan mahalle sakinleri adına konuşan Celal Kaya, yapılacak olan çalışmalar ile ilgili olarak kendilerine herhangi bir bilgi verilmediğini söyledi. Kaya, “Mahallemiz su kaynakları kirleneceği, yok olacağı ve hayvancılık açısından olumsuz sonuçlar doğuracağı için maden arama işlemlerinin sürmesini ve mermer ocağı kurulmasını istemiyoruz. Hiçbir şekilde köyümüz halkına sorulmadı, haberimiz olmadan orman arazisine gelip çalışmaya başladılar. Köyümüzün ana arteri diyebileceğimiz suyumuz buradan gelmekte, suyumuz bozulduğu zaman bu köyde yaşamanın bir anlamı kalmaz.

AKYURT’UN NEFES ALABİLECEĞİ BİR TEK BURALAR KALDI”
Burada hayvanlarımız, sürülerimiz yayılıyor, bu toz, duman, bu araçların kirliliği bizleri olumsuz yönde etkileyecek. Köyümüzün doğası bir bir bozuluyor, Akyurt’un nefes alabileceği doğa ve tabiat anlamında bir tek buralar kaldı. Şimdi de buraları mahvetmeye çalışıyorlar. Mahalle halkı olarak hepimiz buna karşıyız. Adalet ve hukukla bu işin çözüme kavuşmasını istiyoruz” dedi.

KAYMAKAMLIĞA MÜRACAAT ETTİLER
Maden ocağı kurulmaması için kaymakamlığa bir dilekçe veren mahalle sakinleri seslerini duyurabilmek için imza toplamaya da başladı. Toplanan imzalar ile birlikte yetkili makamlara başvuracaklarını dile getiren mahalle halkı yerel yönetimin de bu konuda destek olmasını istedi.

BAŞKAN ÜNÜR KÖYLÜLERİ DİNLEDİ
Diğer taraftan köylülerle bir araya gelen İYİ Parti Akyurt İlçe Başkanı Selami Ünür, doğal güzelliğin korunması gerektiğini ifade ederek konunun takipçisi olacaklarını kaydetti. Köylülerin duyduğu endişede haklı olduğunu dile getiren Ünür,”Doğal güzelliklerimizin korunması ve yaşatılması gerekir. Tek geçim kaynağı hayvancılık olan Ahmetadil’de yürütülen çalışmaları endişe ile takip ediyoruz. Köylülerin talebinin yerine getirilebilmesi ve sesinin duyurulabilmesi adına üzerimize düşeni yapacağız” dedi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
Yusuf Güney Pursaklar’ı Salladı

Yusuf Güney Pursaklar’ı Salladı

Mayıs 25, 2019, Yusuf Güney Pursaklar’ı Salladı için yorumlar kapalı
Akyurt Belediyesi’nde Hafta Sonu Mesaisi

Akyurt Belediyesi’nde Hafta Sonu Mesaisi

Mayıs 25, 2019, Akyurt Belediyesi’nde Hafta Sonu Mesaisi için yorumlar kapalı
YENİMEK kursiyerlerinden yılsonu sergisi

YENİMEK kursiyerlerinden yılsonu sergisi

Mayıs 25, 2019, YENİMEK kursiyerlerinden yılsonu sergisi için yorumlar kapalı
Büyükşehir’de Çakar Araçlara Son

Büyükşehir’de Çakar Araçlara Son

Mayıs 25, 2019, Büyükşehir’de Çakar Araçlara Son için yorumlar kapalı
Keçiören’den Elazığ’a Gönül Köprüsü

Keçiören’den Elazığ’a Gönül Köprüsü

Mayıs 25, 2019, Keçiören’den Elazığ’a Gönül Köprüsü için yorumlar kapalı
2020-09-18 17:34:37
2020-09-01 11:14:34
2020-09-01 10:45:57
Hacı Ahmet pehlivan: Kalemin güçlü olsun
2020-08-24 19:27:13