ABB’den 3 Aralık Dünya Engelliler Günü etkinlikleri

ABB’den 3 Aralık Dünya Engelliler Günü etkinlikleri

ABONE OL
Aralık 4, 2021 14:08
ABB’den 3 Aralık Dünya Engelliler Günü etkinlikleri
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Büyükşehir Belediyesi ve Ankara Kent Konseyi (AKK), “3 Aralık Dünya Engeliler Günü”nde Başkent’te müzik dinletilerinden dans gösterilerine, söyleşilerden sergiye kadar çeşitli etkinliklere ev sahipliği yaptı.

AKK’de gösterilen ‘Kromozom Kardeşler’ adlı belgesel film büyük beğeni toplarken, filmi izlemeye gelen Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, “Maalesef engelli vatandaşlarımız ülkemizde ancak böyle özel günlerde hatırlanıyor ve gündeme alınıyor ama Ankara’da durum farklı, Ankara’da Kent Konseyimiz var. Kent Konseyimizin Engelliler Meclisi 1 yıl boyunca sadece bu iş için çalışıyor” dedi.

“Engelsiz Başkent” hedefi ile Ankara’da yaşayan engelli vatandaşların hayatını kolaylaştırmaya ve sosyal hayata katılmalarını sağlamaya yönelik çalışmalarını aralıksız sürdüren Ankara Büyükşehir Belediyesi ve Ankara Kent Konseyi, ‘3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nde de birbirinden renkli etkinlikler düzenledi.

Müzik dinletisinden resim sergisine, belgesel gösteriminden panele kadar birçok etkinliğe imza atan Ankara Kent Konseyi, “Kromozom Kardeşler” adlı belgesel filmin gösterimine de ev sahipliği yaptı.

Gençlik Parkı Kabul Salonu’nda gösterimi yapılan filmi izlemeye gelen Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, “Maalesef ülkemizde engelli vatandaşlarımız ancak böyle özel günlerde hatırlanıyor ve gündeme alınıyor. Daha sonra da hep askıya alınıyor, zamana bırakılıyor. Talep geldikçe yerine getirmeye çalışıyorlar ama Ankara’da durum farklı, Ankara’da Kent Konseyimiz var. Kent Konseyimizin Engelliler Meclisi 1 yıl boyunca sadece bu iş için çalışıyor” dedi.

KROMOZOM KARDEŞLER FİLMİ BÜYÜK BEĞENİ TOPLADI

Hasan Kalender’in yapımcılığını ve yönetmenliğini üstendiği ‘Kromozom Kardeşler’ filminin gösterimini AKK Yürütme Kurulu Başkanı Halil İbrahim Yılmaz, AKK Engelli Meclisi Başkanı Ersan Petekkaya, Büyükşehir Belediyesi bürokratları, oyuncular Hasan Gökhan Kotan, Remzi Kahraman, Arda Deniz Özkan ve Ali Talha, engelli vatandaşlar ve aileleriyle izleyen Yavaş, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nün bir kutlama ya da bayram olmadığına şu sözlerle dikkat çekti:

“Böyle anlamlı bir günde, sizlerle bir arada olmaktan son derece mutluyum.3 Aralık tarihi Birleşmiş Milletlerin 1992 yılında almış olduğu karar sonrası uluslararası engelliler günü olarak ilan edilmiştir. Ancak bugün bize göre bir kutlama ya da bayram değil tüm özel vatandaşlarımızın sorunlarının gündeme getirileceği ve bunların çözümü için yapılabileceklerin ele alındığı bir tarihtir. Ankara Kent Konseyimiz bize sahadaki verileri ve talepleri iletiyor. Tabii ki eksiklerimiz çok. Bir başkasının akıl vermesi veya yönlendirmesi değil bu sıkıntıyı yaşayanların bize iletmesiyle çok daha kolay çözüleceğine inanıyoruz sorunların. Benim dileğim sadece bugüne has olmadan inşallah yılın 365 günü yöneticilerimizin bu işe vakit ayırıp çözümü de bir an evvel yapmaları. Bizim de güzel çalışmalarımız var, inşallah kreşler ve parkları da hep birlikte önümüzdeki yıl içerisinde açacağız.”

AKK Engelli Meclisi Başkanı Ersan Petekkaya ise şu değerlendirmelerde bulundu:

“Kromozom Kardeşler filmi, down sendromlu karakterlerin kendilerini topluma kabullendirme mücadelesi verirken ailelerin hayatlarının da onlarla birlikte bir maceraya dönüştüğünü gösteriyor. Ankara Kent Konseyi Engelli Meclisi bugün tam 3 yılını doldurdu. Bizler yapacağımız çalışmaların somut ve kısa sürede hayata geçecek kalıcı projeler olmasına özen gösteriyoruz. Farkındalık programlarımız engelli bireyin hayatına dokunan, hayatını kolaylaştıran ve sosyal yaşama katan başlıkları kapsıyor.”

Film gösteriminin ardından Büyükşehir personeli işitme ve konuşma engelli grafik tasarımcı Remzi Kutay Tokat kendi yaptığı Atatürk tablosunu Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’a hediye ederken, etkinliğe katılan çok sayıda engelli vatandaş ve aileleri Başkan Yavaş ile bol bol hatıra fotoğrafı çektirdi.

AKK ENGELLİ MECLİSİ’NDEN ÖZEL PROGRAM: “ENGELSİZ BİR DÜNYA”

Ankara Kent Konseyi (AKK) Engelli Meclisi gün boyu düzenlediği “Engelsiz Bir Dünya” adlı özel programda engelli vatandaşları ve ailelerini ağırladı.

Resim yapma etkinliğinin ardından engelli müzik öğrencileri, piyano ve kanun dinletisi ile müzik ziyafeti yaparken, Haldun Karabudak’ın moderatörlüğünde düzenlenen “Farklı boyutlarıyla engellilik” konulu panele; Prof. Dr. Erol Belgin, Prof. Dr. Nesrin Çobanoğlu, Prof. Dr. Tülin Düger, Prof. Dr. Ayşe Sanem Şahlı, Prof. Dr. Nezihe Şentürk ve Öğretim Görevlisi Sibel Aktaş katıldı.

AKK Sanat Galerisi’nde açılan ressam Mehmet Ozan Ahi ve Yusuf Akgün’ün “Başarı Öyküleri” adlı sergisi büyük beğeni toplarken, uluslararası platformlarda önemli başarılara imza atan Golball Kadınlar Milli Takım oyuncularına, Ampute Milli Takım sporcuları ile Down Sendromlu Basketbol Milli Takım sporcularına teşekkür belgesi ve plaket takdim edildi.

CHP Ankara Milletvekili Bülent Kuşoğlu, İyi Parti Genel Başkan Yardımcısı Ünzile Yüksel, ASKİ Genel Müdür Yardımcısı Murat Tütüncübaşı, Ankara Büyükşehir Belediyesi Zabıta Daire Başkanı Mustafa Koç, Sosyal Hizmetler Daire Başkanı Adnan Tatlısu, BELPA Yönetim Kurulu Başkan Ferhan Özkara, STK temsilcileri ve çok sayıda davetlinin katıldığı programda engelli vatandaşlarla birlikte olmaktan mutluluk duyduklarını ifade eden Ankara Kent Konseyi Yürütme Kurulu Başkanı Halil İbrahim Yılmaz, şöyle konuştu:

“Engelliliğin toplumsal yaşama katılma konusunda bir engel olmadığı düşüncesinden hareketle sosyal yaşama tam ve eşit katılımı için bir irade ortaya koyuyoruz. Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş ortak akılla hareket etmekten çekinmeyerek toplumun bütün kesimleriyle bir araya gelerek çok değerli çalışmalar yürütüyor. Engelsiz Sanat Atölyeleri de oluşum sürecinde. Pozitif Kart da engelli erişimini ve hayatlarını kolaylaştırmak için tasarlanmış bir yaşam kartı. Engelsiz parklar için projeler geliştiriliyor.”

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

rk

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.