fbpx
SİZ DE YAZIN...

 • DOLAR
  7,5345
  %0,31
 • EURO
  8,9835
  %-0,36
 • ALTIN
  411,42
  %0,37
 • BIST
  1.542
  %0,26
83 yıllık ipotek kalktı

83 yıllık ipotek kalktı

Pursaklar İlçesi’ne bağlı Yıldırım Beyazıt, Altınova ve Peçenek Mahallesi’nde toplam 6 bin 400 dönümlük arazide 83 yıldır bulunan 17 kuruşluk ipotek kaldırıldı. Vatandaşlar ipotek yazısının olmadığı tapularını almaya başladı.

“KAHYANIN FENDİNİ YENMEYİ BAŞARDIK”

Başkent Muhtarlar Federasyonu Başkan Yardımcısı, Peçenek Mahalle Muhtarı Süleyman Ulusu, 1937 yılında mahalle sakinleri tarafından Vecihi Paşa’dan 26 bin TL karşılığında alınan arazilerdeki 17 kuruşluk ipoteğin kaldırıldığını söyledi. 83 yıl önce Vecihi Paşa’dan alınan toplam 6 bin 400 dönümlük arazide süren ipotek davasının hikayesini de anlatan Ulusu “1937 yılında dedelerimiz bir araya gelip köyün arazini Vecihi Paşa ile anlaşarak satın almışlar. Sonrasında Vecihi Paşanın kahyası ile mahalleli arasında çayır alanındaki otları kimin alacağı konusunda ihtilaf yaşanmış. Kahyanın entrikası sonunda tüm araziye konulan 17 kuruşluk ipotek yüzünden günümüze kadar inşa edilen konutlarda da ipotek bulunuyordu. 3 mahallede yaşayan yaklaşık 5 bin 200 kişinin mağduriyeti sona erdi. 83 yıl sonra nihayet kahyanın fendini yenmeyi başardık” şeklinde konuştu.

EMEĞİ GEÇENLERE TEŞEKKÜR

Arazi ve konutlarındaki ipoteğin kaldırılması için Pursaklar Tapu Müdürlüğü’ne kimlik ile başvuruda bulunmanın yeterli olacağını söyleyen Süleyman Ulusu, “16 yıllık mahalle muhtarlığım süresince bu iş için çok çaba harcadık. Ancak bugüne kadar alım satım ve kredi işlemlerinde yaşadığımız sorunlar artık çözüme kavuştu. Bundan sonra vatandaş arazisini ve konutunu istediği gibi değerlendirebilecek. İpoteğin kaldırılması için uğraş veren Pursaklar Kaymakamı Mehmet Yıldız’a, Tapu Müdürü Yunus Sezgin’e ve diğer devlet yetkililerimize teşekkür ediyorum” dedi.

Peçenek Mahallesi’nde vatandaşlar ipotek yazısının yer almadığı tapularını da almaya başladı. İpotek yazısının bulunmadığı tapularını alan mahalle sakinlerinden Recep Çetinkaya “Yıllardır müteahhitlik ile uğraşıyorum, konutlarımızı satarken ipotek bulunduğu için zorluklar yaşıyorduk, alıcılar kredi çekemiyordu. Çok şükür muhtarımızın çabaları ile bu sorundan kurtulduk. Muhtarımıza ve devlet yetkililerimize teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
Yusuf Güney Pursaklar’ı Salladı

Yusuf Güney Pursaklar’ı Salladı

Mayıs 25, 2019, Yusuf Güney Pursaklar’ı Salladı için yorumlar kapalı
Akyurt Belediyesi’nde Hafta Sonu Mesaisi

Akyurt Belediyesi’nde Hafta Sonu Mesaisi

Mayıs 25, 2019, Akyurt Belediyesi’nde Hafta Sonu Mesaisi için yorumlar kapalı
YENİMEK kursiyerlerinden yılsonu sergisi

YENİMEK kursiyerlerinden yılsonu sergisi

Mayıs 25, 2019, YENİMEK kursiyerlerinden yılsonu sergisi için yorumlar kapalı
Büyükşehir’de Çakar Araçlara Son

Büyükşehir’de Çakar Araçlara Son

Mayıs 25, 2019, Büyükşehir’de Çakar Araçlara Son için yorumlar kapalı
Keçiören’den Elazığ’a Gönül Köprüsü

Keçiören’den Elazığ’a Gönül Köprüsü

Mayıs 25, 2019, Keçiören’den Elazığ’a Gönül Köprüsü için yorumlar kapalı