DOLAR 16,2913 -0.49%
EURO 17,4905 0.05%
ALTIN 970,84-0,39
BITCOIN 475666-2,63%
Ankara
25°

AÇIK

20:31

AKŞAM'A KALAN SÜRE

81 ilde ‘Ölçme Değerlendirme Merkezi’ kuruldu

81 ilde ‘Ölçme Değerlendirme Merkezi’ kuruldu

ABONE OL
Nisan 18, 2022 18:10
81 ilde ‘Ölçme Değerlendirme Merkezi’ kuruldu
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Milli Eğitim Bakanlığı okullardaki ölçme ve değerlendirme faaliyetlerine yardımcı olmak amacıyla 81 ilde ölçme ve değerlendirme merkezi kurdu.

ANKARA (İGFA) – Milli Eğitim Bakanlığı, optik okuyucu, baskı makinesi, bilgi iletişim teknolojileri gibi altyapılarla donatılan merkezlerde çalışacak öğretmenlerin eğitimlerini tamamlayarak birimlerinde göreve başladığını açıkladı.

Her ilde kurulan ölçme değerlendirme merkezlerinin PISA ve TIMSS gibi uluslararası düzeyde ve ulusal çapta yapılacak öğrenci başarı araştırmalarını koordine etmek ve süreçleri yönetmek üzere aktif olarak kullanılacağı kaydedildi.

Öğrenci başarı araştırmalarından elde edilen bulgular ve hazırlanan raporlar, okul ve il yönetimleri ile süreçleri iyileştirmeleri için paylaşılacak.

Ayrıca bu merkezlerde yedi aydır öğrenci ve öğretmenlerle paylaşılan yardımcı kaynakların üretilmesine de önemli katkı sağlanıyor. Bu merkezlerin katkılarıyla hazırlanan 36 milyon yardımcı kaynak kitap, basılı olarak öğrencilere ücretsiz dağıtıldı.

150 BİN SORULUK SORU HAVUZU OLUŞTURULDU

81 ildeki ölçme değerlendirme merkezini birleştirerek ilk kez bir dijital soru hazırlama platformu oluşturuldu. Böylelikle illerdeki merkezlerin soru üretme kapasitesi artırıldı ve hazırlanan soruların tüm okullarda kullanılabilmesi sağlandı. Şu ana kadar bu platform üzerinden 150 bin soruluk bir soru havuzu oluşturuldu.

İllerde ölçme değerlendirme merkezlerince öğretmenlere eğitimler de verilmeye başlandı.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP