fbpx
SİZ DE YAZIN...

 • DOLAR
  8,4364
  %-0,77
 • EURO
  10,2205
  %-0,48
 • ALTIN
  497,30
  %-0,40
 • BIST
  1.441
  %-0,25
Bakan Akar: İnsanlık dramının sona erdirilmesinin derdindeyiz

Bakan Akar: İnsanlık dramının sona erdirilmesinin derdindeyiz

Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar, Bahar Kalkanı Harekâtı’nın sevk ve idaresini yaptığı Hatay’daki Taktik Komuta Yeri’nden gelişinde Mehmetçiğe destek açıklamasında bulunan Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu başkanlığındaki sivil toplum kuruluşu temsilcileri ile bir araya geldi.

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Ümit Dündar, Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hasan Küçükakyüz ve Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Adnan Özbal’ın da katıldığı Millî Savunma Bakanlığındaki görüşmede konuşan Bakan Akar, gerçekleştirilen ziyaretin kendileri için çok anlamlı olduğunu belirtti.

Bahar Kalkanı Harekâtı’nın Allah’ın yardımı, halkın sevgisi, duası ve Türk Silahlı Kuvvetlerinin kahraman mensuplarının fedakârlığıyla planlandığı gibi başarıyla devam ettiğini ifade eden Bakan Akar, yapılan harekatın sadece askeri bir faaliyet olmadığını çok önemli insani bir boyutunun da bulunduğunu söyledi.

Tüm dünyaya hakkı, adaleti, barışı ve huzuru getiren atalarından aldıkları ilhamla her zaman mazlumun ve mağdurun yanında olduklarını vurgulayan Bakan Akar, şöyle konuştu:

“Bir taraftan ülkemizin ve halkımızın, 83 milyonun hakkını, hukukunu, güvenliğini, huzurunu, egemenliğini, bağımsızlığını ve bunlara karşı yönelik risk ve tehditleri ortadan kaldırmak için elimizden gelen gayreti göstermeye bu neticeyi sağlamaya çalışırken diğer taraftan da mazlum, mağdur Suriyeli kardeşlerimizin de hakkını hukukunu korumak için elimizden gelen gayreti gösteriyoruz. Bu konuda epey bir mesafe kat ettik. Bu sadece Türkiye’nin bir meselesi değil, sadece oradaki insanların kurtarılması meselesi değil. Tüm dünyanın, NATO’nun, tüm ülkelerin bu enkazların altında sadece kadınların, çocukların ve binlerce masum insanın değil, aynı zamanda medeni dünyanın vicdanının kaldığını da görmesi gerekir.”

Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı Harekâtlarını başarıyla tamamlayan kahraman Türk Silahlı Kuvvetlerinin, Barış Pınarı Harekatı’na, yurt içi ve sınır ötesinde terörle mücadele harekatlarına devam ettiğine, Ege’de, Doğu Akdeniz’de, Kıbrıs’ta faaliyetlerini sürdüğüne, Libya’da askeri eğitim iş birliği ve danışmanlık görevlerinin yerine getirdiğine dikkati çeken Bakan Akar, “Bir taraftan Bahar Kalkanı Harekâtı’nı yaparken diğer faaliyetlerimiz de aynı azim ve kararlılıkla devam ediyor” diye konuştu.

İNSANLIK DRAMININ SONA ERDİRİLMESİNİN DERDİNDEYİZ

Bahar Kalkanı Harekâtı’nın insani boyutuna vurgu yapan, diğer devletlerin bu konuda ders almasının önemine değinen Bakan Akar, “Herkes bir iş yapıldığında o eylemin arkasından kar bekliyor. Özellikle batılı ülkelerin son dönemde Afrika’da yaptıkları faaliyetlerin buna benzer nedenleri var. Bizde böyle bir şey yok. Orada rejim tarafından yapılan büyük zulümler var. Hastaneler, okullar, pazar yerleri, masum insanların yaşadığı yerleri vuruyorlar. Biz bunun önlenmesinin, ateşkesin sağlanmasının, göçün önlenmesinin, bölgede yaşanan insanlık dramının sona erdirilmesinin derdindeyiz” dedi.

Mayıs ayından beri bölgede kadın, yaşlı, çocuk demeden 500 masumun katledildiğini, 5 binden fazla kişinin yaralandığını belirten Bakan Akar, “Tüm bunlara rağmen biz elimizden geldiğince tarihi, insani, vicdani görevimiz neyse Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatı ile yaptık, yapmaya devam ediyoruz” diye konuştu.

Yerli ve milli savunma sanayiinin önemine de değinen Bakan Akar, STK temsilcilerinin sorularını da yanıtladı. Uzman çavuşlarla ilgili bir soru üzerine de Bakan Akar, şu yanıtı verdi:

“2016 yılından günümüze kadar icra edilen temin faaliyetleri neticesinden TSK’nın uzman erbaş ihtiyacının karşılanmış olması nedeniyle Kara, Deniz ve Hava Kuvvetleri Komutanlıklarına dış kaynaklardan uzman erbaş temini yapılmayacaktır. Bu süreçte TSK kadroları için sözleşmeli erbaş ve er alımına devam edilecek olup, başarılı ve gerekli kriterleri sağlayan azami sayıdaki sözleşmeli erbaş ve erin statü geçişi kapsamında uzman erbaşlığa geçişi sağlanacaktır. Milli Savunma Bakanlığınca sözleşmeli erbaş ve erlerin daha iyi şartlarda istihdam edilebilmelerini sağlamak maksadıyla izin, özlük ve sosyal haklarının iyileştirilmesine yönelik çalışmalara da ara vermeksizin devam edilmektedir.”

TOBB BAŞKANI RİFAT HİSARCIKLIOĞLU

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu da kendilerini kabul eden Bakan Akar ve TSK Komuta Kademesi’ne teşekkür ederek, her kritik dönemde milletin ve devletin yanında durduklarını ifade etti.

Başkan Hisarcıklıoğlu, Türkiye ve ordusunun, bugüne kadar, Fırat Kalkanı, Zeytin Dalı ve Barış Pınarı Harekâtlarıyla terör örgütlerine ve destekçilerine gereken cevabı en güçlü şekilde verdiğini belirterek, acımasız saldırıyı gerçekleştirenlerin bunun bedelini ödeyeceklerini, Bahar Kalkanı Harekâtıyla bu bedeli ödemeye başladıklarını söyledi.

Türkiye Emekliler Derneği Başkanı Kazım Ergün de “Biz her göreve hazırız. Hiç kimse emekliyi yaşı 70’miş işi bitmiş olarak görmesin. İnanın bugün sizinle beraber cepheye gidip savaşacak kadar genç ve diriyiz. Bu vatana canımız feda olsun, emrinizdeyiz” ifadesini kullandı.

Bakan Akar ve TSK Komuta Kademesine yönelik güvenin de kuvvetle dile getirildiği görüşmede, bir STK temsilcisi de gösterilen duruş ve mücadeleden dolayı teşekkür ederek, “Kanları yerde kalmayacak sözünün gerçek olduğunu bizlere gösterdiğiniz için özellikle teşekkür ediyoruz” dedi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
Yusuf Güney Pursaklar’ı Salladı

Yusuf Güney Pursaklar’ı Salladı

Mayıs 25, 2019, Yusuf Güney Pursaklar’ı Salladı için yorumlar kapalı
Akyurt Belediyesi’nde Hafta Sonu Mesaisi

Akyurt Belediyesi’nde Hafta Sonu Mesaisi

Mayıs 25, 2019, Akyurt Belediyesi’nde Hafta Sonu Mesaisi için yorumlar kapalı
YENİMEK kursiyerlerinden yılsonu sergisi

YENİMEK kursiyerlerinden yılsonu sergisi

Mayıs 25, 2019, YENİMEK kursiyerlerinden yılsonu sergisi için yorumlar kapalı
Büyükşehir’de Çakar Araçlara Son

Büyükşehir’de Çakar Araçlara Son

Mayıs 25, 2019, Büyükşehir’de Çakar Araçlara Son için yorumlar kapalı
Keçiören’den Elazığ’a Gönül Köprüsü

Keçiören’den Elazığ’a Gönül Köprüsü

Mayıs 25, 2019, Keçiören’den Elazığ’a Gönül Köprüsü için yorumlar kapalı