fbpx
SİZ DE YAZIN...

 • DOLAR
  7,5424
  %0,14
 • EURO
  8,9927
  %0,14
 • ALTIN
  414,12
  %0,70
 • BIST
  1.542
  %0,26
12. Ankara Kitap Fuarı Açıldı

12. Ankara Kitap Fuarı Açıldı

Ankara Kitap Fuarı, 12’nci kez kapılarını kitapseverlere açtı. Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Yayman, ‘Türkiye’deki kitap sektörünün cirosu 2,5 milyar dolar’ dedi.

Ankara Kitap Fuarı, 12’nci kez kapılarını kitapseverlere açtı.

Eylül Fuarcılık tarafından Milli Eğitim Bakanlığı, Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB), Türkiye İlim ve Edebiyat Eseri Sahipleri Meslek Birliği (İLESAM) ve Avrasya Yazarlar Birliği iş birliğiyle gerçekleştirilen 12. Ankara Kitap Fuarı ATO Congresium’da törenle açıldı.

Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Hüseyin Yayman, açılış töreninde yaptığı konuşmada, onur yazarı olarak katılan Atilla Dorsay’ı ve fuara katkı verenleri tebrik etti.

‘Ankara’ya her şey çok yakışıyor ama Ankara’ya en çok kitap yakışıyor.’ diyen Yayman, başkentlileri kitapla buluşturdukları için Eylül Fuarcılık’a da teşekkürlerini iletti.

Ünlü yazar Tolstoy’un, ‘Okuma hevesimi dünyanın bütün hazinelerine değişmem.’ sözünü hatırlatan Yayman, okumanın insanları özgür kıldığını ve okurları yazarlarla dost yaptığını ifade etti.

Türklerin okumadığına ilişkin sözlerin doğru olmadığını belirten Yayman, ‘Türkiye’deki kitap sektörünün cirosu 2,5 milyar dolar. Hani baskı sayısı üzerinden bir yorum yapsak belki bu çok spekülatif ya da yoruma açık olabilir ama alınan, satılan kitapların yarattığı ekonomiye baktığımızda 2,5 milyar dolar. Bu dünyada 11. sırada yer almamıza sebep oluyor.’ değerlendirmesini yaptı.

Yayman, Türkiye’nin okuması, yazması, kitapları, yayınları ve okuyucularıyla iyi bir noktada olduğunu dile getirerek, ‘Fuar alanları tıklım tıklım dolu. Bu manzara bize şunu gösteriyor. Türkler okuyor ve okumaya devam edecek. Ben bunun çok önemli olduğunu düşünüyorum.’ ifadelerini kullandı.

Atilla Dorsay ise 2014 yılında sinemanın 100. yılı kutlandığında Tüyap’ta onur konuğu seçildiğini hatırlatarak, 4 yıl sonra Ankara Kitap Fuarı’nda onur konuğu seçilmekten duyduğu mutluluğu dile getirdi.

Türk halkının okumayı sevmemekle suçlandığına dikkati çeken Dorsay, ‘Okumayı sevmez’ denilen Türk halkının çok büyük yazarlar çıkardığını ve kitapların ilk basımlarının çok yüksek sayılarda yapıldığını anımsattı.

Eylül Fuar Yönetim Kurulu Başkanı Remzi Çayır’ın da 12 yıl önce başladıkları fuar yolculuğunu anlattığı açılış töreninde Avrasya Yazarlar Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Yakup Ömeroğlu da ’12. Kitap Düğünü’ olarak nitelendirdiği fuarın, şölen havasında geçtiğini kaydetti.

Konuşmaların ardından fuara katılan Ankaralı sanatçılara plaket takdim edildi ve açılış kurdelesi kesildi.

Öğrenci, öğretmen ve engellilere ücretsiz

ATO Congresium’da 300’ü aşkın yayınevi ve sivil toplum kuruluşunun katıldığı fuarda 10 gün süresince söyleşi, panel, şiir dinletileri ve çocuk aktivitelerinin de olduğu binden fazla etkinlik gerçekleştirilecek.

Türkiye’nin ünlü yazarlarının imza ve söyleşi programları düzenleneceği ve 450 binin üzerine ziyaretçiye ev sahipliği yapması beklenen fuar, hafta içi öğrenci, öğretmen ve engellilere ücretsiz olacak.

Fuar, 25 Şubat’a kadar 10.00-20.00 saatlerinde ziyaret edilebilecek. – Yıldız Nevin Gündoğmuş(AA)

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
Yusuf Güney Pursaklar’ı Salladı

Yusuf Güney Pursaklar’ı Salladı

Mayıs 25, 2019, Yusuf Güney Pursaklar’ı Salladı için yorumlar kapalı
Akyurt Belediyesi’nde Hafta Sonu Mesaisi

Akyurt Belediyesi’nde Hafta Sonu Mesaisi

Mayıs 25, 2019, Akyurt Belediyesi’nde Hafta Sonu Mesaisi için yorumlar kapalı
YENİMEK kursiyerlerinden yılsonu sergisi

YENİMEK kursiyerlerinden yılsonu sergisi

Mayıs 25, 2019, YENİMEK kursiyerlerinden yılsonu sergisi için yorumlar kapalı
Büyükşehir’de Çakar Araçlara Son

Büyükşehir’de Çakar Araçlara Son

Mayıs 25, 2019, Büyükşehir’de Çakar Araçlara Son için yorumlar kapalı
Keçiören’den Elazığ’a Gönül Köprüsü

Keçiören’den Elazığ’a Gönül Köprüsü

Mayıs 25, 2019, Keçiören’den Elazığ’a Gönül Köprüsü için yorumlar kapalı