SİZ DE YAZIN...

Valilik’ten Düğün Genelgesi

Valilik’ten Düğün Genelgesi

Ankara Valisi Ercan Topaca’nın imzasıyla 28 Ağustos 2018’de yayımlanan genelgede eğlence ve benzeri programlar sırasında silahla ateş edilmesi yasaklanırken, havai fişek kullanımı kaymakamlık iznine tabi tutuldu.

Genelgede, kutlamalar sırasında ateşli silahla havaya ateş edilmesi nedeniyle yaralama ve ölüm olaylarının meydana geldiği, havai fişek gösterisi ve açık alanlarda yapılan müzik yayınları sebebiyle kamu esenliğinin bozulduğu, mahalle sakinlerinin olumsuz etkilendiği belirtildi.

KAMU ESENLİĞİNİN KORUNMASI VURGUSU
Düğün, nişan ve benzeri kutlama programlarında acı olaylarının yaşanmaması ve kamu esenliğinin korunması açısından, genelgede yayımlanan esaslara uyulması gerektiği vurgulanırken, “Kişilerin can güvenliğinin korunması, suç işlenmesinin önlenmesi, kamu düzeni ve esenliğinin sağlanması amacıyla, düğün, nişan, eğlence ve benzeri programlar sırasında, ateşli silahla havaya ve çevreye ateş edilmeyecektir” ifadeleri yer aldı.

İZİN BELGESİNDE İSİM VE AÇIK ADRES
Ayrıca düğün, nişan ve benzeri programlarda havai fişek gösterisi yapılabilmesi için kaymakamlıktan izin alınması gerektiğinin vurgulandığı genelgede, “Kaymakamlıktan verilecek izin belgesinde, havai fişeği kullanacak kişi veya şirket ile düğün sahibinin ismi ve açık adresi belirtilecektir” ifadeleri kullanıldı. Açık alanlarda yapılacak düğün, nişan gibi programlarda yapılacak müzik yayınının 30 Eylül-1 Nisan tarihleri arasında en geç saat 24.00’te, 1 Nisan-30 Eylül tarihleri arasında ise en geç 01.00’de sonlandırılacağı da vurgulandı.

KAYMAKAMLAR SONUÇLARI VALİLİK’E BİLDİRECEK
Valilik genelgesinde belirtilen kararlara aykırı hareket edenler hakkında Kabahatler Kanunu, Türk Ceza Kanunu, Çevre Kanunu ve Çevresel Gürültünün Önlenmesi Hakkında Yönetmelik hükümlerine göre işlem yapılacağının da altı çizildi. Öte yandan, alınan kararların uygulanması konusunda ilgili birimlerin denetimi, diğer kurumlar arasında koordinasyonun sağlanması ve uygulama sonuçlarının aylık olarak Valilik Makamına sunulmasının ise ilçe kaymakamları tarafından yapılacağı da ifade edildi.

reklam
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM

Bölüyorum ama 2 dakikadır buradasın. Bir Like ile bizi Facebook’ta takip edebilirsin. 🙂