SİZ DE YAZIN...

Esenboğa Metrosu Gün Sayıyor

Esenboğa Metrosu Gün Sayıyor

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Altyapı Yatırımları Genel Müdürlüğü tarafından “Çubuk Raylı Sistem Bağlantısı Etüt Proje ve Mühendislik Hizmetleri” için 12 Temmuz 2018 tarihinde ihale gerçekleştirilecek.

Esenboğa ile şehir merkezini birbirine bağlayacak olan metro, Keçiören Kuyubaşı istasyonundan şehir merkezindeki metro hatlarına bağlanacak. 7 istasyonlu, 16 kilometre uzunluğundaki metro hattı günlük 700 bin yolcu kapasitesine sahip olacak. Esenboğa Havalimanı ile şehir merkezini birbirine bağlayacak olan metro için etüt proje çalışmalarının tamamlanmasının ardından yapım ihalesine çıkılacak.

Esenboğa Metrosu ile “Keçiören Kuyubaşı İstasyonu–Esenboğa Havalimanı–Yıldırım Beyazıt Üniversitesi” arasındaki raylı sistem bağlantısı gerçekleştirilmiş olacak. 7 istasyondan uluşacak olan yaklaşık 16 km. uzunluğunda olacak olan raylı ulaşım hattı günlük 700 bin yolcu kapasitesine göre planlanıyor. Esenboğa Metrosu, Keçiören Metrosu Kuyubaşı istasyonuna entegre edilecek. Buradan da aktarma ile Esenboğa Havalimanı ve Çubuk’taki Yıldırım Beyazıt Üniversitesi’ne kadar gidecek. Yapımı devam eden AKM–Gar–Kızılay Metro uzantısı projesi ile Keçiören (M4) metrosu, Kızılay merkeze kadar uzatılacak. Böylece, proje tamamlandığında Esenboğa’dan metroya binen vatandaşlar, şehir merkezindeki tüm metro hatlarına aktarma yapabilecek.

reklam
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM

Bölüyorum ama 2 dakikadır buradasın. Bir Like ile bizi Facebook’ta takip edebilirsin. 🙂