fbpx
SİZ DE YAZIN...

 • DOLAR
  6,8625
 • EURO
  7,8088
 • ALTIN
  399,02
 • BIST
  1,1373
CHP’li Karabıyık: Pandemi kadına yönelik eşitsizlikleri derinleştirdi

CHP’li Karabıyık: Pandemi kadına yönelik eşitsizlikleri derinleştirdi

CHP Kadın Politikalarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve Bursa Milletvekili Lale Karabıyık, yaptığı basın açıklaması ile pandeminin kadınlara etkisini değerlendirdi. 

Bu salgının kadınlar için eşitsizliklerin ve şiddetin derinleştiği bir dönem olduğunu söyleyen Karabıyık, “Ayrıca yaşanan ekonomik kriz kadınları daha fazla etkiledi. Yani ekonomik krizin kadın boyutu da var. Aile bireyleri işsiz kaldığında, aile geliri kaybedildiğinde de bunun kadına şiddet olarak geri döndüğü örnekleri biliyoruz. Çünkü işsizlik ve yoksulluğun sosyal bozulmaları arttırdığı bir gerçek” uyarısında bulundu.

Türkiye’de kadınların işgücüne katılım oranının Avrupa’nın en düşük seviyesinde olduğuna dikkat çeken CHP’li vekil, “İstihdamda olanların 100 kişiden 69’u erkek, 31’i kadın. Sadece pandemi değil, öncesinde yaşanan ekonomik kriz ve yönetilemeyen ekonomi nedeniyle işsizlik her geçen gün artıyor, Kadın yoksulluğu kavramı da gerçekten üzerinde önemle durulması ve çözüm üretilmesi gereken bir konu. Türkiye’de yoksul kadınların yüzde 84.6’sı çalışmıyor, sadece yüzde 15.4’ü çalışıyor. Ayrıca ülkemizde hem yoksul hem de sadece eşinin geliri olan 385 bin kadın var, en kırılgan grup da bu. Bu gruptaki kadınlar, şiddet ve buna karşı hiçbir şey yapamayan, kendisini yalnız hisseden, ekonomik özgürlüğü olmayan ve yoksul olan kadınlar” dedi.

Ekonomiye Katılım, Fırsat Eşitliği ve Eğitim İmkanlarından Yararlanma gibi veriler üzerinden hesaplanmış olan 2020 Cinsiyet Eşitliği Raporu’nda ise Türkiye’nin 153 ülkeden 130. sırada olduğunu hatırlatan Lale Karabıyık, bunun ayrıca tartışılması, üzerinde durulması gereken bir nokta olduğunu ifade etti.

Aile Destek Sigortası Uygulanıyor Olsaydı Aileler Mağdur Olmayacaktı!
AKP’nin 18 yılda 15 İstihdam Teşvik Paketi ve 5 Ekonomi ve Reform Paketi olmak üzere 20 paket açıkladığını, Ekonomik İstikrar Paketi adı ile 21. Paketin de yolda olduğunu belirten Karabıyık, “Ancak işsizlik sorununu çözmediği gibi kadın işsizliği ve yoksulluğu da giderek arttı” tespitini paylaştı.

Kadınların çıkarlarını ön plana alarak ve merkeze koyarak bu pandemiden daha hızlı çıkabileceğimizi, daha güçlü toplumlar inşa edebileceğimizi belirten Lale Karabıyık, “CHP’nin güçlü sosyal devlet projesinin merkezinde “Aile Destek Sigortası” bulunmaktadır. Aile Destek Sigortası’nın temel hedefi, ülkemizde çağdaş bir sosyal güvenlik sistemi ve sosyal koruma ağı geliştirmektir. Hiçbir ayrım gözetmeksizin, tüm yurttaşlarımızı her türlü dışlanmışlıktan kurtarmaktır. Aile Destek Sigortası ile yurttaşlarımızın kimseye muhtaç olmadan, bağımsız, özgür ve eşit bireyler olarak yaşamaları sağlanacak; bireyler, aileler ve kadınların aile içindeki konumları güçlenecektir. Aile Destek Sigortası, Türkiye’de güçlü sosyal devletin temelini oluşturacaktır. Aile Destek Sigortası’nın önemini pandemi döneminde daha net görüyoruz. Aile Destek Sigortası kadını güçlendirir, böylece kadınlar çocuğunun ve ailesinin ihtiyaçlarını karşılayabilir ve kimseye muhtaç olmaz. Eğer bugün Aile Destek Sigortası uygulanıyor olsaydı bu pandemide kesinlikle aileler mağdur olmayacaktı” sözleriyle açıklamasını tamamladı.

Sosyal Medyada Paylaşın:
Etiketler:
chp lale karabıyık

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
Yusuf Güney Pursaklar’ı Salladı

Yusuf Güney Pursaklar’ı Salladı

Mayıs 25, 2019, Yusuf Güney Pursaklar’ı Salladı için yorumlar kapalı
Akyurt Belediyesi’nde Hafta Sonu Mesaisi

Akyurt Belediyesi’nde Hafta Sonu Mesaisi

Mayıs 25, 2019, Akyurt Belediyesi’nde Hafta Sonu Mesaisi için yorumlar kapalı
YENİMEK kursiyerlerinden yılsonu sergisi

YENİMEK kursiyerlerinden yılsonu sergisi

Mayıs 25, 2019, YENİMEK kursiyerlerinden yılsonu sergisi için yorumlar kapalı
Büyükşehir’de Çakar Araçlara Son

Büyükşehir’de Çakar Araçlara Son

Mayıs 25, 2019, Büyükşehir’de Çakar Araçlara Son için yorumlar kapalı
Keçiören’den Elazığ’a Gönül Köprüsü

Keçiören’den Elazığ’a Gönül Köprüsü

Mayıs 25, 2019, Keçiören’den Elazığ’a Gönül Köprüsü için yorumlar kapalı
2020-07-10 21:46:31
2020-07-01 21:38:33
2020-06-21 11:49:46
2020-06-21 01:53:05