SİZ DE YAZIN...

 • DOLAR
  5,7449
  %-0,08
 • EURO
  6,3531
  %0,19
 • ALTIN
  270,97
  %-0,34
 • BIST
  105.380
  %1,54
Erkan Kömürcü
Erkan Kömürcü
kmrc.erkan@gmail.com
Başarı mı, şans mı kazanacak?
 • 0
 • 21 Kasım 2018 Çarşamba
 • +
 • -

Hayatımızın her döneminde yaşadığımız her deneyimde, her türlü olayda bunu kendimize sorar dururuz; acaba olumsuz giden, olmayan bir işimiz, sorunumuz, başarısızlıktan ve gerekli önlem ve öngörüye sahip olmadığımızdan mı yoksa diğer insanlar gibi işimizin rast gitmemesinden yani şanssız olmaktan mı?

Bu konunun üzerinde konuşmamız gerektiğini düşünüyorum. Öncelikle hayatın içerisinde başarının da, şansında olduğunu kabul edip ikisinin de varlığına inanarak yaşamalıyız. Yaşam için gerekli çabayı vermeyen, uğraşmayan kimsenin şanssızım diye yakarması tembellik ve başarısızlıktandır. Şanslı olupta başarıya, çalışmaya hiç önem vermeyen kimsede kaybetmeye mahkumdur. Nitekim hayatımızda milli piyango ve şans oyunlarında büyük ikramiyeyi kazanıp, kısa zaman içerisinde elinde avucunda hiçbir şey kalmamış birçok insanda görüyoruz. Peki ne yapmalıyız; mümine en güzel örnek Peygamber Efendimiz’dir. Bir gün sahabeden gelen sorular ve olaylar üzerine Hz.Resulullah demiştir ki; ‘’Rabbimize güvenin,ancak devenizi de bağlayın.’’ Hayatta yapmamız gereken işte tam böyledir. Gerekli tedbirleri alacağız, çalışacağız, Rabbimize güveneceğiz.

SUÇ VE CEZA ÜZERİNE
Son zamanlarda gazete ve haberlerde sürekli olarak aklımızın almadığı, rahatsız edici ve üzücü haberler okuyoruz. Bunlar çevremizde, yaşadığımız toplumda olup gün yüzüne çıkan konular, bunların gün yüzüne çıkmayanları da var elbette. Gelinen noktada cezaları, alınması gereken önlemleri sıkça konuşmaya başladık. Suçlunun en ağır şekilde cezalandırılmasına inanan bir insan olarak, bu sorunlar üzerine biraz araştırma yaptım. Çıkardığım sonuç polisimizin, jandarmamızın, yargıcımızın görevini tam yapmasının çok önemli olduğu ve ailelerinde çocuk yetiştirirken çok dikkatli olması gerektiğidir. Bunların dışında söz konusu suçların asıl çözümü insanların empati yaparak, vicdanında kendisini yargılamasıdır. Temiz bir vicdana ve kendisine yapılmasını istemediği hareketi başkasına yapmayan insanlardan suç çıkmaz. Suç vicdan sahibi olmayanlardan çıkıyor. Ne güzel söylemiş Yüce Atatürk , ‘’Herkesin polisi kendi vicdanıdır.’’ diye.

Keşke tıp biraz daha ilerlese de vicdan nakli mümkün olsa.!

Sosyal Medyada Paylaşın:
Etiketler:
erkan kömürcü

Yorumlara Kapalıdır

 • YENİ
 • YORUM

Bölüyorum ama 1 dakikadır buradasın. Bir Like ile bizi Facebook’ta takip edebilirsin. 🙂