Sizde Yazın!

Hakan Erden
Hakan  Erden
hakanerden36@gmail.com
AKYURT’TA ÇARPIŞAN ARABALAR
  • 0
  • 30 Aralık 2017 Cumartesi
  • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
    Loading...
  • +
  • -

Akyurt’a gelecek “Uluslararası Fuar Alanı” projesi “Akyurt Seninle Gurur Duyuyor” nidaları arasında bir tek kişinin iki dudağı arasından çıkan irade beyanı ile artık gelmeyecek ya; yerine gelecek “Proje” acaba iptal olduğu söylenen dev “Ankara Tema Park” projesi olmasın? Hani Ankara turizmini canlandıracak, eğlencenin dibine vuracağımız proje!

Ankara Gençlik Parkında bulunan Lunaparkta hiç Çarpışan Arabalara bindiniz mi çocukken veya gençken. Belki çocuğunuzu veya torununuzu götürdünüz oraya. Gitmediyseniz mutlaka gidin. Bu reklam değildir, sadece yaşamanız lazım bu eğlenceyi. Akyurt için de hazırlık sayılır.

Ehliyetiniz olmadan kullanabildiğiniz bu arabalar ile serbestçe çevrenizdeki arabalara çarpabilirsiniz. Arabanın lastik ile çepeçevre kaplanmış olması bu çarpışmaları pek eğlenceli yapar. Kahkahaya boğulur insan. Direksiyondaki de yanındaki de, diğer araçlardakiler ve seyirciler de pek eğlenirler.
Akyurtlular, çarpışan arabalarla epey deneyim sahibi. Yakın tarihte günde bir sefer fazla yapabilmek için hız sınırlaması ve kırmızı ışık dinlemeden havaalanı yakınlığı nedeniyle alçaktan uçuş yapan beton taşıyıcıların Akyurt girişinde biçtiği araçtan beş gencimizin cesetlerini çıkardık. Onlar artık futbol oynayamayacak. Aileleri hâlâ yaslarını tutuyor. Akyurt’ta böyle kaç insanımız öldü veya sakat kaldı. Bu tür çarpışan arabalar hiç de eğlenceli değil !
Akyurt hızla büyüyor ve trafik düzenlemesi artık yetersiz ! Akyurt’un göbeğinde Kültür Parkın köşesinde, Nurettin Cankurtaran Caddesi ile Hilal Caddesi köşesi örneğin. Bir köşesindeki benzin istasyonu eskiden şehirlerarası yol kenarında iken şimdi şehrin göbeğinde kalmış. Giriş çıkışlarında ne bir levha ne de ışıklandırma !

Öğle yemeklerinde yolun kenarı açık park yeri oluyor. ATM’lerden para çekmek isteyenler ters yönden girip park ediyorlar acele ile işlerini görmek için. Hatta bazı şoförler motoru bile kapatmadan bırakıyor arabasını.

Bu yol kavşağında dönüş noktasını görebilmek için göbek de yok, trafik lambası da yok.
Kavşakta oturan veya iş yeri sahiplerinden öğrendiğime göre Aralık ayında altı kaza yaşanmış. Altı çift çarpışan araba yani!
İlçemizin ileri gelenleri hemen köşedeki lokantada öğle yemeğine geliyorlar sıklıkla. Onlar şimdiye kadar bir kazaya denk gelmemiş olmalılar ki, şimdiye değin bu kavşak ile ilgili bir düzenleme girişiminde bulunulmadı.

Bir vatandaş olarak ben bu kavşaktan başlanarak Akyurt’ta tüm trafiğin düzenlenmesine yönelik risk analizlerinin yapılması ve gerekli düzenlemelerin planlanması ile ardından da en hızlı şekilde gerçekleştirilmesini öneriyorum.
Maalesef bu tür düzenlemelerde Büyükşehir Belediyesi ile İlçe Belediyesinin sorumluluk alanlarının kesişmesi dolayısı ile yetki sorunları ortaya çıkıyor olsa gerek. Yoksa şimdiye kadar bu tür sorunlar çözülürdü. Bir de ilçemizin içinden geçen şehirler arası yol dolayısı ile Karayolları Genel Müdürlüğü ile de kesişmeler var. Ancak tüm bu kesişmeler hizmetlerin kesilmesine yol açmamalı. Bu çok başlılık ilçemizde çok taraflı işbirliği ve koordinasyon ile çözülebilir. Ancak buna da niyet gerek.

İki dudak arasından Akyurt’ta çarpışan arabaların da olduğu bir Ankara Park projesi yapılsın denenecek olsa, seferber olacak taraflar, başkasından talimat gelmeden kendi sorumluluk alanları ile ilişkili diğer kurumların işbirliğini arasalar ve biz bu trafikte çarpışan arabalar sorununa çözüm bulsak.

Bir de işin şoför eğitimi boyutu var ki, tüm Akyurtlulara sorumluluk düşüyor. Adamsendecilik ile sorunlarımız çözülmez. Sadece artar.

Bir kazaya kurban gitmemeniz dileğiyle yeni yılın hepimize sağlık, mutluluk ve esenlikler getirmesini dilerim.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YENİ
  • YORUM