SİZ DE YAZIN...

Akyurt Süt Üreticileri Birliği Kuruluyor

Akyurt Süt Üreticileri Birliği Kuruluyor

reklam

Akyurt Kaymakamlığı, İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ve Akyurt Ziraat Odası’nın öncülüğünde Akyurt Süt Üreticileri Birliği kuruluyor.

AKYURT Süt Üreticileri Birliği, Akyurt’un süt üretimi yapılan yaklaşık 20 mahallesinden temsilcilerin birlikteliği ile Akyurt Kaymakamlığı, Akyurt İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ve Akyurt Ziraat Odası’nın öncülüğünde kurulacak.

ÜRETİM MALİYETLERİ DÜŞÜRÜLECEK
11 Nisan 2018 Çarşamba Günü kurucu üyelerin katılımı ile kuruluş işlemlerinin tamamlanacağını belirten Akyurt İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü M. Beşir Sungur, kurulacak olan süt üreticileri birliği sayesinde süt üretiminde sürdürülebilirliğin sağlanacağını ve azalan süt üretiminin artırılacağını ifade etti. Sungur, “Akyurt’ta süt üreticilerinin bir araya gelmesiyle beraber üretim ve pazarlama yeteneklerini artırmayı amaçlıyoruz. Birliğe üye olan üreticilere birçok avantaj sağlanmış olacak. Gebe düve temininin yanı sıra yem fabrikaları ile yapılacak olan anlaşma sayesinde üretim maliyetlerini düşürmüş olacağız. Akyurt’ta süt üretiminin tekelden pazarlanabilmesi için Atatürk Orman Çiftliği gibi büyük firmalarla da anlaşma sağlayacağız.” dedi. Sungur, ayrıca birlik aracılığı ile satılan sütlere Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından litre başına 4 kuruş destek sağlandığını da sözlerine ekledi.

‘BİRLİK’LE BERABER DESTEKLER ARTACAK
İlçede hayvancılığın gelişmesi için süt üreticileri birliğinin önemli rol oynacağını belirten Sungur, “İlçemizde süt üretiminde ve inek varlığında yaşanan gerilemeyi Bakanlığımızın sağlamış olduğu katkılarla birlikte çözmeyi hedefliyoruz. 2016 yılında 614 işletmemize 2645 buzağı için 1 milyon 137 bin TL, 2017 yılında ise 563 işletmeye 2590 buzağı için 920 bin TL destek sağlandı. Birlik kurulduğunda üyelerimize sağlanan desteklerde artmış olacak, desteklemelerle birlikte hayvancılıkta artacaktır” şeklinde konuştu. Sungur,birlik aracılığıyla projeler hazırlanaca-ğını ve ilk etapta mahallelere süt toplama tankları konulacağını dile getirdi.

reklam
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM